Bundesliga: Πάρτι γενεθλίων για Μπάγερν (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 27/02/21 - 19:06

Με νίκη γιόρτασε τα 121α γενέθλιά της η Μπάγερν Μονάχου. Μετά τις γκέλες με Αρμίνια και Άιντραχτ, η ταξιαρχία του Χάνσι Φλικ επέστρεψε στις επιτυχίες, συντρίβοντας με σκορ 5-1 την Κολωνία.

Έτσι, έφτασε τους 52 βαθμούς και αποσπάστηκε 5 από τη Λειψία, η οποία υποδέχεται αργότερα τη Λειψία. Από την άλλη, οι «τράγοι» γνώρισαν την τρίτη συνεχόμενη ήττα και παρέμειναν στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι Βαυαροί μπήκαν με το πόδι στο… γκάζι και προηγήθηκαν στο 18’ με τον Τσούπο Μότινγκ, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ στη Bundesliga με τη φανέλα της Μπάγερν. Αυτό ήταν και το πρώτο τέρμα του, 1.553 μέρες μετά το τελευταίο του στην κατηγορία στις 27 Νοεμβρίου 2016.

Δεκαπέντε λεπτά αργότερα, ο Λεβαντόφσκι διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του, φτάνοντας τα 27 σε 23 αγώνες πρωταθλήματος (ρεκόρ για αυτό το διάστημα) και κάνοντας άλλο ένα βήμα για το ρεκόρ των 40 τερμάτων του Γκερντ Μίλερ.

Οι «τράγοι» ξαναμπήκαν στο ματς με το γκολ του Σκίρι στο 49’, αλλά ο Πολωνός επιθετικός με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και 28ο φετινό στο 65’, έδωσε και πάλι «αέρα» δύο γκολ στη Μπάγερν. Το «κερασάκι στην τούρτα» και μάλιστα εις διπλούν έβαλε ο Γκνάμπρι. Ο Γερμανός εξτρέμ με δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά (82’ και 86’), διαμόρφωσε το τελικό 5-1.