Champions League: Αφεντικά από νωρίς Ατλέτικο και Ντόρτμουντ (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 19/09/18 - 02:48

Η Ατλέτικο Μαδρίτης βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 18ο λεπτό από το γκολ του Γκραντσίρ, αλλά πήρε τη νίκη με πλασέ του Ντιέγκο Κόστα στο 31’ και κεφαλιά του Χιμένες στο 45’ για να «αλώσει» το Πριγκιπάτο.

Η Μονακό προηγήθηκε στην αναμέτρηση μετά από ένα λάθος του Σαούλ, που έφερε την σύγχυση στην άμυνα των Ισπανών, με τον Φαλκάο να κλέβει την μπάλα και τον Γκραντσίρ στο 18’ να σκοράρει. Όμως οι «ροχιμπλάνκος» απάντησαν 13 λεπτά μετά με τον Γκριζμάν να πετάει την μπάλα όμορφα στον Ντιέγκο Κόστα και τον στράικερ της Ατλέτικο να τελειώνει υποδειγματικά τη φάση.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, οι παίκτες του Σιμέονε πήραν προβάδισμα με κεφαλιά του Χιμένες μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κόκε. Στην επανάληψη η Ατλέτικο με τον γνωστό της τρόπο κατάφερε να κρατήσει το αποτέλεσμα, παρά το γεγονός πως η Μονακό πίεσε για την ισοφάριση.

Στο άλλο, παιχνίδι του ομίλου, η Ντόρτμουντ στάθηκε τυχερή απέναντι στην Μπριζ και με τυχερό γκολ του Πούλισιτς στο 85’ έφυγε νικήτρια από το "Γιαν Μπρειντέλ".

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στην εκκίνηση του πρώτου μέρους, με τους Γερμανούς να βρίσκουν τα πατήματά τους στη συνέχεια, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις. Στην επανάληψη το ματς ήταν μοιρασμένο, αλλά η Ντόρτμουντ στάθηκε πιο τυχερή για να πάρει τη νίκη, όταν στο 83', ο Μίτροβιτς προσπάθησε να απομακρύνει την εκτέλεση του Νταχούντ, έδιωξε την μπάλα, αλλά πάνω στον Πούλισιτς που έκανε το 0-1.