Champions League: Το απόλυτο θρίλερ για τέσσερις στον 4ο όμιλο (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 27/10/22 - 00:44

Πάμε για Χιτσκοκικό φινάλε! Η Τότεναμ με ακυρωθέν γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων έχασε την ευκαιρία να «καθαρίσει» από απόψε την πρόκριση στους «16» του Champions Leagueeμετά το 1-1 απέναντι στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Την ίδια στιγμή η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επικράτησε 2-1 της Μαρσέιγ στέλνοντας την ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ στο... χείλος του γκρεμού.

Στο Λονδίνο το παιχνίδι ήταν επικό με την Σπόρτινγκ Λισαβόνας να παίρνει το προβάδισμα με ξαφνικό σουτ του Έντουαρτς στο 22' για το 0-1. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους ο Κόατες σκόραρε για την ομάδα του Αμορίμ, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο αρχηγός των φιλοξενούμενων βρήκε τη μπάλα με το χέρι με το 0-1 να μένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν συναρπαστικό με την Τότεναμ να πιέζει και να έχει διαρκώς την κατοχή. Στο 52' ο Ντάιερ είδε τον Αδάν να αποκρούει το σουτ του ενώ στο 76' Ναζίνιο έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία να κάνει το 0-2 για τη Σπόρτινγκ και να καθαρίσει τη νίκη. Τρία λεπτά αργότερα η Τότεναμ έφερε το ματς στα ίσια με γκολ του Μπεντακούρ. Στο 96ο λεπτό ο Χάρι Κέιν έκανε το 2-1 για την Τότεναμ όμως το γκολ του ακυρώθηκε μετά από χρήση του VAR ως οφσάιντ με το 1-1 να μένει μέχρι τη λήξη.

Στη Φρανκφούρτη η Άιντραχτ σκόραρε με το «καλημέρα» απέναντι στην Μαρσέιγ, με τον Καμάντα να βρίσκει δίχτυα στο 3ο λεπτό. Η Μαρσέιγ αφυπνίστηκε και μετά από ολιγόλεπτη πίεση κατάφερε να ισοφαρίσει με γκολ του Γκεντουζί στο 22ο λεπτό. Η χαρά για την ομάδα του Τούντορ διήρκησε μόνο για ένα πεντάλεπτο αφού ο Κολό Μουανί μετά από υπέροχη ομαδική ενέργεια έδωσε προβάδισμα στην Άιντραχτ και πάλι με 2-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά συντηρητικό από άποψης τακτικής για την Άιντραχτ. Αντίθετα η Μαρσέιγ απείλησε δύο φορές. Αρχικά με το σουτ του Αλέξις Σάντσες στο 59' το οποίο απέκρουσε ο Τραπ και στη συνέχεια με τη βολίδα του Ταβάρες που έφυγε λίγο άουτ με το 2-1 υπέρ των γηπεδούχων να μένει ως το τέλος και να τους κρατά ζωντανούς σε κάθε σενάριο.