Champions League: Θέε μου μια Ρόμα! (ΒΙΝΤΕΟ)

Champions League: Θέε μου μια Ρόμα!

Ενημερώθηκε: 11/04/18 - 00:00

Τα λόγια είναι περιττά, για το αποψινό ΕΠΟΣ της Ρόμα! Οι "τζιαλορόσι" υποχρέωσαν την Μπαρτσελόνα και τον Λιονέλ Μέσι σε μέγα κάζο και έχοντας κορυφαίο του γηπέδου, τον Κώστα Μανωλά, επικράτησαν 3-0, ανατρέποντας το 4-1 της Καταλωνίας και ολοκλήρωσαν μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις όλων των εποχών!

Ο Έλληνας κεντρικός αμυντικός έκανε ίσως το καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του, βάσει και των αντιπάλων που είχε απέναντί του και ως επιστέγασμα της απόδοσής του ήρθε το γκολ στο 82', με το οποίο διαμορφώθηκε το 3-0 και η Ρόμα πήρε την πρόκριση.

Η καταπληκτική ομάδα του Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο, είχε ανοίξει το σκορ με τον Έντιν Τζέκο στο 6ο λεπτό, ενώ ο αρχηγός των Ρωμαίων, Ντανιέλε Ντε Ρόσι, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έκανε το 2-0, με τον Μανωλά να σφραγίζει τον ΘΡΙΑΜΒΟ της Ρόμα!

Αγνώριστη η Μπαρτσελόνα και ο Μέσι, που δεν είχαν καμία κλασική ευκαιρία σε 94 λεπτά αγώνα και γυρίζει ταπεινωμένη στη Βαρκελώνη, αποτυγχάνοντας για τρίτη συνεχόμενη σεζόν να φτάσει στον τελικό της διοργάνωσης.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ρόμα (Εουσέμπιο ντι Φραντσέσκο): Άλισον, Μανωλάς, Φάτσιο, Ζουάν Ζεσούς, Φλορέντσι, Ντε Ρόσι, Κολάροφ, Στρούτμαν, Ναϊνγκολάν (77' Ελ Σαραουί), Σικ (73' Τσενγκίζ Ουντέρ), Τζέκο

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Tερ Στέγκεν, Σεμέδο (85' Ντεμπελέ), Πικέ, Ουμτιτί, Ζόρντι Άλμπα, Σέρχι Ρομπέρτο, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς (85' Πάκο Αλκάθερ), Ινιέστα, Μέσι, Σουάρες