Champions League: Θρίαμβος για Γαλατά, μοιρασιά για Σάλκε-Πόρτο (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 19/09/18 - 02:54

Με το δεξί μπήκε στους ομίλους του Champions League η Γαλατασαράι, καθώς έφτασε στο άνετο και καθαρό, 3-0 απέναντι στην τραγική Λοκομοτίβ Μόσχας στην Κωνσταντινούπολη.

Οι Τούρκοι μπήκαν με... φόρα και πριν καλά-καλά συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο άνοιξαν το σκορ με σουτ του Γκάρι Ροντρίγκες στο 9'. Την δουλειά που ξεκίνησε στο πρώτο 45λεπτο ολοκλήρωσε λίγο πριν τα μισά του δεύτερου η Γαλατά. Με έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Ντερντιγιόκ (67’) οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους και έφτασαν και σε τρίτο τέρμα με πέναλτι του Ινάν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90+4’).

Στη Γερμανία, Σάλκε και Πόρτο... έβγαλαν τα μάτια τους, μένοντας στο 1-1, αποτέλεσμα που δεν βόλευε καμία από τις δυο ομάδες. Η ζημιά στην άμυνα των δράκων έγινε λίγο μετά την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού όταν ο ΜακΚένι σέρβιρε στον Εμπολό το 1-0 (64’).

Πάντως, η Πόρτο είχε απάντηση, καθώς σε αντίθεση με τον Τέγιο στο α' μέρος, που αστόχησε από το σημείο του πέναλτι, ήταν εύστοχη από την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Οτάβιο και στο 75’ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με το 1-1 να μένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.