Champions League: Τον... κατασπάραξε! (ΒΙΝΤΕΟ)

Champions League: Τον... κατασπάραξε!

Ενημερώθηκε: 23/11/17 - 00:00

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων στη Λισαβόνα, χάνοντας με άνεση 3-1 από τη Σπόρτινγκ, με αποτέλεσμα να αποχαιρετίσει και μαθηματικά τη φετινή ευρωπαϊκή του πορεία.

Με εξαίρεση το γκολ του Οφόε στο 86ο λεπτό, οι "ερυθρόλευκοι" δεν μπόρεσαν απειλήσουν σε καμία περίπτωση τους γηπεδούχους και μετά το 1-0 του 40', μάλιστα, κατέρρευσαν, ενώ θα μπορούσαν να φύγουν με μεγάλυτερο σκορ από την πορτογαλική πρωτεύουσα, με τα «λιοντάρια», που είχαν και δοκάρι στο 3', να χάνουν αρκετές ευκαιρίες στο δεύτερο 45λεπτο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Σπόρτινγκ, ο Μπας Ντοστ, ο οποίος σκόραρε δις, ενώ το άλλο τέρμα των γηπεδούχων πέτυχε ο Μπρούνο Σέζαρ, εκμεταλλευόμενος τραγικό λάθος του Κούτρη, για το 2-0 του 43'.

Οι συνθέσεις:

Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Ζόρζε Ζέζους): Ρούι Πατρίσιο, Πιτσίνι (85' Ριστόφσκι), Ανδρέ Πίντο, Ματιέ (77' Τομπίας), Κοεντράο, Γουίλιαμ Καρβάλιο, Μπατάλια, Μπρούνο Σέζαρ (89' Ματέους), Μπρούνο Φερνάντεζ, Ζέλσον Μάρτινς, Ντοστ

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Φιγκέιρας, Μποτία, Ενγκελς, Κούτρης, Ρομαό, Ταχτσίδης (65' Οφόε), Ζιλέ, Καρσελά (46' Σεμπά), Πάρντο, Φορτούνης (57' Τζούρτζεβιτς)