"Έκλεισε" το σπίτι της ΤΣΣΚΑ η Φενέρ, ξέσπασε η Μπαρτσελόνα, νίκη εξάδας για Νταρουσάφακα

Ενημερώθηκε: 24/12/16 - 00:40

Σε μία φοβερή ματσάρα που κρίθηκε στην παράταση, η ομάδα του Ομπράντοβιτς επικράτησε της ΤΣΣΚΑ του… μαθητή Ιτούδη με σκορ 79-95.

Απίστευτοι οι Τούρκοι στο έξτρα πεντάλεπτο, όπου είχαν επιμέρους σκορ 20-4 και έφτασαν… εύκολα στο ροζ φύλλο αγώνα, που βελτίωσε το ρεκόρ τους σε 9-5, την ώρα που οι πρωταθλητές Ευρώπης έπεσαν στο 12-2, αλλά παραμένουν πάντα στην κορυφή.

Ναι μεν σταμάτησε στους 21 πόντους ο Τεόντοσιτς, αλλά ήταν… εκνευριστικά άστοχος και επέμενε αδίκως από τα 6,75 (3/12) ενώ υπέπεσε και σε 9 λάθη(!), καταστρέφοντας ουσιαστικά την ομάδα του. 15 είχε ο Βοροντσέβιτς, 12 ο Κουρμπανόφ, ενώ έκανε "μπαμ" η απουσία του Ντε Κολό. Από πλευράς θριαμβευτών, 25 είχε ο Ντίξον (και το μεγάλο γκολ-φάουλ που έστειλε το ματς στην παράταση), 17 ο Ούντο και 9 ριμπάουντ, δεν βγήκε ο αγώνας στον Σλούκα ο οποίος αποβλήθηκε μετά από 13’ συμμετοχής, όπου κατέγραψε 3 πόντους, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη.

Επειγόντως μία νίκη έψαχνε η Μπαρτσελόνα έχοντας μόλις στα τελευταία 7 ματς και η Αρμάνι Μιλάνο ήρθε στον δρόμο της την κατάλληλη στιγμή.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε πολύ εύκολα των Ιταλών με 89-75 που βαζίζουν από το κακό στο χειρότερο και νίκησε έπειτα από τρεις συνεχόμενες ήττες.

Το ματς δεν αντέχει σε κριτική αφού η Μπαρτσελόνα από το 6' κατάφερε να χτίσει διψήφια διαφορά (18-6) με ένα τρίποντο του Τάιρις Ράις και έκτοτε δεν ξανακοίταξε πίσω της, αφού σε κανένα σημείο οι Ιταλοί δεν μπόρεσαν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από το φράγμα των 10 πόντων.

Η Νταρουσάφακα με σπουδαία ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε τη Μακάμπι 86-84 στη "Φολκσβάκεν Αρίνα" της Πόλης, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 8-6 το ρεκόρ της στον όμιλο, αφήνοντας τους Ισραηλινούς στο 5-9 και μακριά από την πρόκριση προσωρινά.

Η "ομάδα του λαού" προηγήθηκε ακόμα και με +17 στο πρώτο ημίχρονο, όμως με τα διάφορα σερί και επιμέρους σκορ με τους Αμερικανούς της, η Νταρουσάφακα πήρε το προβάδισμα και το διατήρησε ως το τέλος σε ένα δραματικό φινάλε.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ούιλμπεκιν με 23 και Κλάιμπουρν με 20 πόντους, ενώ για τους Ισραηλινούς ξεχώρισε ο Γκάουντλοκ με 23 πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-22, 31-48, 58-61, 86-84

Νταρουσάφακα (Μπλατ): Ουίλμπεκιν 23 (5), Γιαγκμούρ 3 (1), Μπατούκ, Ερντέν 3, Ουαναμέικερ 15 (1), Κλάιμπερν 20 (1), Μόερμαν, Αλντεμίρ, Άντερσον 11 (1), Μπέρτανς, Χαραγκόντι 11 (1)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Λούμπιν): Γκάουντλοκ 23 (5), Ραντ 17 (2), Σίλι, Σμιθ 12 (2), Πνίνι 3 (1), Οχαγιόν 4, Ουίμς 9 (1), Λάντσμπεργκ 6 (1), Άιβερσον 10