Εντυπωσιακοί Hawks μέσα στην Οκλαχόμα! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 20/12/16 - 12:49

Οι Atlanta Hawks επικράτησαν με 110-108 στην Οκλαχόμα με τον Paul Millsap να πετυχαίνει το νικητήριο καλάθι στα 12’’ πριν το φινάλε και ο 31χρονος φόργουορντ πέτυχε συνολικά 30 πόντους.

Ο Russell Westbrook δεν έκανε τριπλ-νταμπλ αυτή τη φορά, αλλά πέτυχε 46 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ και είχε 7 ασίστ. Ωστόσο, στο φινάλε αστόχησε σε τρεις προσπάθειες προς το φινάλε και παρέμεινε το προβάδισμα δύο πόντων των φιλοξενούμενων και ενώ στα 32'' είχε φέρει το ματς στα ίσα με σουτ εκτός ισορροπίας. Λίγο πριν την εκπνοή δεν μπόρεσε να πετύχει τρίποντο και ο Adams κάρφωσε, αλλά το καλάθι του ήταν εκπρόθεσμο.

Σαρωτικοί ήταν οι Chicago Bulls κόντρα στους Detroit Pistons και έφθασαν σε νίκη με 113-82, καθαρίζοντας το ματς ουσιαστικά από το πρώτο μέρος το οποίο έκλεισε προβάδισμα 35 πόντων (69-34). Επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων είχαν οι "ταύροι". Ο Rondo είχε δέκα πόντους και 14 ασίστ.

Νίκη στο νήμα για τους Pacers με 107-105 επί των Wizards, χάρις σε νικητήριο καλάθι δύο πόντων του Young στην εκπνοή. Ο 28χρονος φόργουορντ είχε δώδεκα πόντους και 11 ασίστ σε 38 λεπτά, ενώ ο George πέτυχε 27 πόντους, ο Teague 23 και ο Turner 20. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Beal που σταμάτησε στους 22, ενώ ο Wall είχε 19 και μοίρασε 10 ασίστ.

Το ρεκόρ τους στο 12-16 έφθασαν οι Nuggets, επικρατώντας 117-107 των Mavericks στο Ντένβερ. Ο Jokic είχε 27 πόντους, 15 ριμπάουντ (τα 12 αμυντικά) και 9 ασίστ, ενώ ο Harris 24 πόντους.

Τέλος, δύσκολη νίκη για τους Timberwolves επί των Suns με 115-108, χάρις κυρίως και πάλι στον Towns που ήταν… οδοστρωτήρας, καθώς σημείωσε 28 πόντους και μάζεψε 15 ριμπάουντ σε 35 λεπτά. Ο LaVine είχε 23 πόντους. Ο Bledsoe έβαλε 27 πόντους σε 33 λεπτά για τους ηττημένους.