Έπαιξαν μπάλα,καταπληκτικό ντέρμπι, ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 2-3

Ενημερώθηκε: 03/04/17 - 02:23

Μετά από ένα φοβερό ντέρμπι με την ΑΕΚ και χάρη στον εκπληκτικό Μάρκους Μπεργκ που σκόραρε στο 90' το δεύτερο προσωπικό γκολ, οι «πράσινοι» απέδρασαν με τεράστια νίκη (2-3).

Παρόλο που η «Ένωση» αντέδρασε μετά το επιβλητικό πρώτο ημίχρονο του «τριφυλλιού», όπου ο Παναθναϊκός είχε βρεθέι μπροςτά στο σκορ με 0-2, χάρη στα τέρματα των Κλωναρίδη (24') και Μπέργκ (27'). Η ομάδα του Ουζουνίδη είδε να εξαφανίζεται το πρόβαδισμά της με την ΑΕΚ να είναι καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι "πράσινοι", όμως είχαν την ψυχραιμία και με τον Μάρκους Μπέργκ να σκοράρει στο 90ο λεπτό, έφυγαν με το τεράστιο "διπλό" από το ΟΑΚΑ.

Πήγε στράφι, έτσι, η εξαιρετική εμφάνιση του Χριστοδουλόπουλου, που προσπάθησε να γυρίσει μόνος το ματς μετά το ημίχρονο, σκοράροντας πέναλτι στο 62ο (για χέρι του Βιγιαφάνιες) και φτιάχνοντας την ισοφάριση για τον Πέκχαρτ στο 77ο λεπτό,που φαινόταν να είναι σε οριακή θέση οφσαιντ.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Σιμόες (63’ Μπακασέτας), Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς (46’ Πέκχαρτ), Πατίτο (46’ Χριστοδουλόπουλος), Μάνταλος, Αραούχο

Στον πάγκο έμειναν οι: Ανέστης, Βινίσιους, Βάργκας, Αραβίδης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Μολέντο, Κουτρουμπής, Χουλτ, Κουρμπέλης, Ζέκα, Βιγιαφάνιες (85’ Μπουμάλ), Εμποκού (68’ Λουντ), Κλωναρίδης, Μπεργκ

Στον πάγκο έμειναν οι: Στιλ, Ρέις, Τελάντερ, Μέστο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
ΒΟΗΘΟΙ: Καρατζίκας (Αθηνών), Μερκενίδης (Μακεδονίας)