EURO 2016: "Δράκοι" έτοιμοι για...κούπα!

Ενημερώθηκε: 02/07/16 - 00:00

To παραμύθι έχει...δράκους και έχουν φτάσει πολύ μακριά! Η καταπληκτική Ουαλία του Κρις Κόουλμαν και του ηγέτη Γκάρεθ Μπέιλ, επικράτησε απολύτως δίκαια του Βελγίου με 3-1 στο στάδιο Pierre Mauroy της Λιλ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του EURO, εκεί που την περιμένει η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος.

Το Βέλγιο αν και προηγήθηκε με το καταπληκτικό τέρμα του Ναϊνγκολάν στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης, δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του και έγινε έρμαιο των ορέξεων των "μαχητών" του Κρις Κόουλμαν.

Οι Ουαλοί ισοφάρισαν στο 30 λεπτό με κεφαλιά δυναμίτη του αρχηγού τους Άσλεϊ Γουίλιαμς και πήραν το προβάδισμα στο 55ο λεπτό με 2-1, χάρης στην εκπληκτική προσπάθεια του Ρόμπσον-Κανού, ο οποίος έκανε μία απίστευτη κίνηση, άφησε... χαζή την άμυνα του Βελγίου και έκανε την ολική ανατροπή για τους "κόκκινους δράκους"!

Η ομάδα του Μάρκ Βίλμοτς, πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης. Έχασε ευκαιρίες, κυρίως με κεφαλιές του Φελαϊνί, όμως σε μια εξαιρετικά εκτελεσμένη αντεπίθεση, ο Γκάντερ με καταπληκτική σέντρα από αριστερά, βρήκε τον Βόουκς και αυτός με άπιαστη κεφαλιά έστειλε τους "κόκκινους δράκους"... στους επτά ουρανούς!

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Ουαλία (Κρις Κόουλμαν, 3-5-2): Χένεσεϊ, Τσέστερ, Γουίλιαμς, Ντέιβις, Τέιλορ, Λέντλεϊ (78' Κινγκ), Άλεν, Ράμσεϊ (90' Κόλινς), Γκάντερ, Μπέιλ, Ρόμπσον-Κανού (80' Βόουκς)

Βέλγιο (Μαρκ Βίλμοτς, 4-2-3-1): Κουρτουά, Μενιέ, Αλντερβάιρελντ, Ντινέιερ, Τζ. Λουκάκου (75' Μέρτενς), Ναϊνγκολάν, Βίτσελ, Καράσκο (46' Φελαϊνί), Ντε Μπρούινε, Αζάρ, Ρ. Λουκάκου (83' Μπατσουαγί)