EURΟ 2016: This is Football! (video)

Ενημερώθηκε: 17/06/16 - 21:03

Ένα απίθανο παιχνίδι, διεξήχθει ανάμεσα στην Τσεχία και την Κροατία στο Stade Geoffroy Guichard. Οι Κροάτες προηγήθηκαν 2-0, όμως οι αλλαγές του Βρμπά (Σκόντα, Νέτσιντ), πέτυχαν την μεγάλη ανατροπή για την Τσεχία, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2!

Ο Ιβάν Πέρισιτς, ο μεσοεπιθετικός της Ίντερ με πολύ όμορφη προσπάθεια, νίκησε τον Τσεχ με ένα χαμηλό σούτ άνοιξε το σκορ στο 37ο λεπτό, ενώ ο Ιβάν Ράκιτιτς, στο 59', βρέθηκε απέναντι από τον Τσέχ και έκανε το 2-0 για την Κροατία.

Η Τσεχία μείωσε στο 76ο λεπτό, με την κεφαλιά του Μίλαν Σκόντα, ενώ στο 93ο λεπτό, ο Τόμας Νέτσιντ (πρώην επιθετικός του ΠΑΟΚ), ισοφάρισε για την ομάδα του, δίνοντάς της, ελπίδες πρόκρισης στη φάση των "16" του θεσμού.

Στο 87ο λεπτό, ο Άγγλος διαιτητής του αγώνα, Μάρκ Κλάτενμπεργκ, διέκοψε προσωρινά το παιχνίδι, εξαιτίας των οπαδών της Κροατίας, οι οποίοι πέταξαν χωρίς λόγο καπνογόνα και φωτοβολίδες μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Τσεχία: (Πάβελ Βρμπα, 4-1-4-1): Τσεχ, Καντέραμπεκ, Χούμπνικ, Σίβοκ, Λιμπέρσκι, Πλασίλ, Σκάλακ, Κρεΐτσι, Ροζίτσκι, Ντάριντα, Λάφατα

Κροατία: (Άντε Τσάτσιτς, 4-2-3-1): Σούμπασιτς, Σρνα, Τσόρλουκα, Βίντα, Στρίνιτς, Μπαντέλι, Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Ράκιτιτς, Πέρισιτς, Μάντζουκιτς

Ivan Perišić Goal HD - Czech Republic 0-1...