Europa Conference League: Έπη για ΑΕΚ Λάρνακας και Σέριφ (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 23/02/23 - 22:31

Εκπρόσωπο στους «16» του Europa Confrence League θα έχει η Κύπρος! Μετά το 1-0 του πρώτου αγώνα στη Λάρνακα, η ΑΕΚ άντεξε στο Κόζιτσε κόντρα στη Ντνίπρο (0-0) και εξασφάλισε την πρόκρισή της στον επόμενο γύρο!

Oι Κύπριοι ήταν πιο επικίνδυνοι στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας και τις καλύτερες στιγμές. Όχι, όμως, και τη μεγάλη φάση για να βρουν ένα γκολ με το οποίο θα αγκάλιαζαν την πρόκριση. Κάπως έτσι, είδαν τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την πίεσή τους στο δεύτερο μέρος και να τους απειλούν, αντέχοντας ως το τέλος και το 0-0 τους έδωσε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Η Σέριφ Τίρασπολ επικράτησε 3-1 στη Σερβία της Παρτίζαν και πήρε τρομερή πρόκριση, φέρνοντας… τούμπα το 1-0 του πρώτου αγώνα. Μάλιστα, οι Μολδαβοί έκαναν και ανατροπή στο σκορ, αφού οι Σέρβοι είχαν προηγηθεί με τον Μένιγκ στο 13’, αλλά είδαν τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν εννιά λεπτά αργότερα με πέναλτι του 22’ με τον Μπαντόλο. Μάλιστα, στο 45’+1’ ο Ντιοπ με τρομερό πλασέ έφερε «τούμπα» το σκορ για να… σοκάρει τους γηπεδούχους. Λίγο μετά την επανέναρξη, ο Ντιοπ σκόραρε για το 3-1 στο 47’ και η Σέριφ κράτησε το προβάδισμά της ως το φινάλε, για να προκριθεί στους «16».

Η Λάτσιο άντεξε και αυτή στη Ρουμανία απέναντι στην Κλουζ, με το 0-0 σε συνδυασμό με τη νίκη της με 1-0 στο πρώτο ματς να της δίνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Highlight της αναμέτρησης η πενταπλή χαμένη ευκαιρία των «λατσιάλι» στο 63’, κάτι που δεν κόστισε στην ομάδα του Σάρι την πρόκριση.