Europa Conference League: Προκρίθηκαν στους «8» με εμφατικά διπλά η Φιορεντίνα και η Λεχ Πόζναν (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 16/03/23 - 22:48

Η Φιορεντίνα και η Λεχ Πόζναν έγιναν οι επόμενες τρεις ομάδες που ακολούθησαν τη Γάνδη στα προημιτελικά του εφετινού Europa Conference League, καθώς επικράτησαν με εμφατικές εκτός έδρας νίκες (και) στις ρεβάνς επί των Σίβασπορ (4-1) και Τζουργκάρντεν (3-0) αντίστοιχα, «σφραγίζοντας» τα «εισιτήριά» τους για τους «8» της διοργάνωσης.

Οι «βιόλα» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τη Σίβασπορ απ'το τρομερό γκολ του Ερντογάν στο 35΄ (τέρμα που δημιούργησε… συνθήκες παράτασης μετά το 1-0 στο «Artemio Franchi»), αντέδρασαν άμεσα κι έφεραν ξανά τον αγώνα στα… μέτρα τους με το γκολ του Καμπράλ λίγο πριν το ημίχρονο. Ο Μιλένκοβιτς στο 62', το αυτογκόλ του Γούτα στο 79' και το γκολ του Καστροσβίλι στο 89' διαμόρφωσαν το τελικό 4-1, σε μία δύσκολη βραδιά για τους Έλληνες της Σίβασπορ, καθώς κι ο Χάρης Χαρίσης τραυματίστηκε στο 15' («γύρισε» πολύ άσχημα τον αστράγαλό του) κι αντικαταστάθηκε απ' τον Ούλβεσταντ. Η τουρκική ομάδα ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες μετά την απευθείας αποβολή του Αρσλάν στο 81'.

Στην «Tele2 Arena» της Στοκχόλμης, η Λεχ Πόζναν είχε ένα πολύ ισχυρό προβάδισμα απ' το πρώτο παιχνίδι (είχε νικήσει με 2-0 την Τζουγκάρντεν) κι όλα απλοποιήθηκαν για τους Πολωνούς μετά την αποβολή του Ντάνιελσον στο 44'. Στο δεύτερο ημίχρονο η Λεχ Πόζναν «χτύπησε» τρεις φορές στο τελευταίο τέταρτο με τους Μαρτσβίνσκι, Κβεκβεσκίρι και Σκόρας κι έφτασε με ακόμη μεγαλύτερο «κρότο» στην πρόκρισή της στους «8».