Europa League: Ανατροπή για Φράιμπουργκ - Τα αποτελέσματα των αγώνων των 19:45

Ενημερώθηκε: 26/10/23 - 22:08

«Σκόνταψαν» εκτός έδρας τα φαβορί του 4ου ομίλου, Αταλάντα και Σπόρτινγκ Λισαβόνας (2-2 με Στουρμ Γκρατς και 1-1 με την Ρακόβ αντίστοιχα), ενώ η Φράιμπουργκ στον όμιλο του Ολυμπιακού (1ο) εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Γουέστ Χαμ στον Πειραιά και με το 3-1 επί της Μπάτσκα Τόπολα «έπιασε» τα «σφυριά» στην κορυφή του γκρουπ.

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Βιτσέντσο Γκρίφο, που πέτυχε χατ τρικ στο δεύτερο μέρος, η Φράιμπουργκ έφερε τα πάνω κάτω και νίκησε με 3-1 τη Μπάτσκα Τόπολα, στον ίδιο όμιλο που συμμετέχει και ο Ολυμπιακός (1ο).

Η γερμανική ομάδα με τη δεύτερη νίκη της «έπιασε» την Γουέστ Χαμ στην κορυφή (έχουν από έξι βαθμούς) και μαζί με τους Άγγλους έχουν το «πάνω χέρι» για να συνεχίσουν στο Europa League.

Μετά από δύο ήττες στον 8ο όμιλο, η Μόλντε εκμεταλλεύτηκε αυτή την φορά την έδρα της κι απέναντι στην ουραγό και χωρίς «τρίποντο», Χάκεν, επικράτησε άνετα με 5-1 αναπτερώνοντας τις ελπίδες της για να συνεχίσει το ευρωπαϊκό της ταξίδι και το 2024.

Ξεκάθαρο προβάδισμα για πρόκριση στα νοκ άουτ του Europa League απέκτησε απόψε η Μπέτις με το «διπλό» στην Κύπρο (1-0) επί του Άρη Λεμεσού. Το δεύτερο «τρίποντο» για τους Ανδαλουσιάνους στο γκρουπ ήρθε από το γκολ του Ντιαό στο 75ο λεπτό, τρία λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο (αντικατέστησε τον Γουίλαν Χοσέ).

Την ευκαιρία να «κλειδώσει» σε μεγάλο βαθμό την πρωτιά του 4ου ομίλου και την απευθείας πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League έχασε η Αταλάντα στην έδρα της Στουρμ Γκρατς, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη, 2-2. Η ιταλική ομάδα παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, έφερε προσωρινά τα πάνω κάτω πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο. Παρότι οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες στο 53΄ (Χιερλάντερ), οι «μπεργκαμάσκι» δεν σκόραραν και στο φινάλε το πλήρωσαν με το γκολ της ισοφάρισης από τον Χόρβατ κι έτσι δεν μπόρεσαν να κάνουν το 3Χ3 στο γκρουπ.