Φούλ για την κούπα τα κορίτσια του Ολυμπιακού!

Ενημερώθηκε: 28/04/17 - 21:20

Ο Ολυμπιακός του Χάρη Παυλίδη επικράτησε της Σαμπαντέλ με 11-9 στη διαδικασία των πέναλτι και προκρίθηκε στον τελικό της Ευρωλίγκα, δείχνοντας πως είναι έτοιμος να επιστρέψει στην κορυφή της Ευρώπης.

Αντίπαλος των "ερυθρολεύκων" θα είναι η οικοδέσποινα, Κίνεφ Κίρισι που απέκλεισε τη Ματαρό στον πρώτο ημιτελικό.

Η ομάδα του Πειραιά για να πάρει την πρόκριση, κατάφερε να ανατρέψει το σκορ του α' ημιχρόνου, αφού οι Ισπανίδες είχαν προηγηθεί με 5-1 και έδειχναν να ελέγχουν απόλυτα τα δεδομένα της αναμέτρησης.

Το κλειδί για την ομάδα του Παυλίδη ήταν η γ' περίοδος, εκεί που ο Ολυμπιακός κατάφερε να ψαλιδίσει πολύ γρήγορα τη διαφορά και τελικά να ισοφαρίσει στα 19'' πριν από την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Στη διαδικασία των πέναλτι, οι "ερυθρόλευκες" με πρόσωπο του αγώνα την τερματοφύλακα, Διαμαντοπούλου, που απέκρουσε δύο εκτελέσεις των Ισπανίδων, χαρίζοντας την πρόκριση στην ομάδα της, με συνολικό σκορ 11-9.