Γιουβέντους-Άγιαξ 1-2: Και ξανά προς τη δόξα τραβά! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 17/04/19 - 01:25

Άγιαξ από τα παλιά! Παρότι η «Γηραιά Κυρία» προηγήθηκε, οι Ολλανδοί δεν το έβαλαν κάτω και αφού απάντησαν, ακολούθησε show στο δεύτερο ημίχρονο χάρη στο οποίο σφράγισαν την πρόκριση στα ημιτελικά με σκορ 2-1 μέσα στο Τορίνο.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε τον δρόμο της πρόκρισης με κεφαλιά στο 28ο λεπτό, όμως λίγο αργότερα ο Ντε Μπεκ έβαλε φρένο στα όνειρα των μπιανκονέρι απαντώντας σε 1-1 (34’). Στο δεύτερο ημίχρονο, το πλάνο του Χαγκ πήγε… ρολόι και ο Άγιαξ άλλαξε την εικόνα του παιχνιδιού.

Το «χρυσό» γκολ των Ολλανδών ήρθε από τον Ντε Λιχτ στο 67’ και αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί θα μπορούσαν να είχαν βρει κι άλλο τέρμα μέχρι το φινάλε.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Γιουβέντους (Μ.Αλέγκρι): Σέζνι – Ντε Σίλιο (64’ Κανσέλο), Ρουγκάνι, Μπονούτσι, Α.Σάντρο - Πιάνιτς, Τσαν, Ματουϊντί – Μπερναντέσκι (80’ Μπεντακούρ), Ντιμπάλα (46’ Κιάν), Ρονάλντο

Στον πάγκο: Πινσόλιο, Κεντίρα, Μπαρτσάλι, Σπινατσόλα

Άγιαξ (Ε. Τεν Χαγκ): Ονάνα – Φέλτμαν, Ντε Λιχτ, Μπλιντ, Μαζραουί (11’ Σινγκράβεν, 82’ Μαγκαγιάν) – Σένε, Ντε Γιονγκ, Φαν ντε Μπεκ, Ζίγεκ (88’ Χούντελαρ), Νέρες – Τάντιτς

Στον πάγκο: Έκελενκαμπ, Ντε Βιτ, Βαρέλα, Ντόλμπεργκ