Χωρίς έλεος οι Warriors, ισοφάρισαν οι Hawks (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 25/04/17 - 11:23

Οι Golden State Warriors σάρωσαν με 128-103 τους Blazzers στο Πόρτλαντ και έκαναν το 4-0 στη σειρά φτάνοντας στα ημιτελικά της Δύσης, όπου θα αντιμετωπίσουν είτε τους Clippers, είτε τους Jazz (2-2).

Ο Steph Curry είχε 37 πόντους με 7/11 τρίποντα σε 29 λεπτά, ο Draymond Green πρόσθεσε 21 με 5/8, ενώ ο Kevin Durant επέστρεψε μετά από απουσία δύο αγώνων με 10 πόντους σε 20 λεπτά.

Ο Damian Lillard με 34 πόντους πάλεψε περισσότερο για τους Blazzers, που έχαναν με 14-0 στα πρώτα τριάμισι λεπτά και γρήγορα αποθαρρύνθηκαν.

Δωδεκάλεπτα: 22-45, 48-72, 80-106, 103-128

Οι Atlanta Hawks δεν σκοπεύουν να πέσουν αμαχητί! Κερδίζοντας 111-101 το δεύτερο ματς στην Ατλάντα ισοφάρισαν σε 2-2 τους Wizards και έδειξαν ικανοί να το παλέψουν ως το τέλος.

Ο Paul Millsap είχε 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Dwight Howard πρόσθεσε 16 και 15 αντίστοιχα και με καλή ισορροπία από τους υπόλοιπους παίκτες, σε αντίθεση με τους "μάγους" που περίμεναν τα πάντα από τους Bradley Beal (32π.) και John Wall (22π., 10 ασίστ).

Η διαφορά έγινε στην τέταρτη περίοδο, την οποία τα "γεράκια" κέρδισαν με 34-24. Το πέμπτο ματς της σειράς θα γίνει τα ξημερώματα της Πέμπτης στην Γουάσινγκτον.

Δωδεκάλεπτα: 28-35, 59-50, 77-77, 111-101