Ίντερ σαν...πρωταθλήτρια!

Ενημερώθηκε: 18/09/16 - 22:44

Ναι, αυτή η Ίντερ μπορεί να κατακτήσει το Καμπιονάτο! Η ομάδα του Φρανκ Ντε Μπουρ έπαιξε καταπληκτικό ποδόσφαιρο, δεν πτοήθηκε από το γκολ του Λιχτστάινερ και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ικάρντι που ισοφάρισε και έδωσε την ασίστ στο δεύτερο γκολ, γύρισε το παιχνίδι, επικρατώντας της Γιουβέντους με 2-1.

Η Ίντερ ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος, πίεζε ασφυκτικά τη Γιουβέντους η οποία αδυνατούσε να κυκλοφορήσει σωστά τη μπάλα και να δημιουργήσει καλές στιγμές. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι είχαν δύο πολύ μεγάλες στιγμές με τον αρχηγό της, αλλά τη μία ο Ικάρντι έστειλε τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από το αριστερό "γάμα" του Μπουφόν, ενώ στο 34’ είδε την κεφαλιά του να σταματάει στο δοκάρι.

Οι Μιλανέζοι συνέχιζαν να πιέζουν, έψαχναν το γκολ αλλά στο 66’, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού είδαν τη Γιουβέντους να ανοίγει το σκορ με τον Λιχστάινερ. Το γκολ των φιλοξενούμενων λειτούργησε ευεργετικά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι απάντησαν αμέσως. Ο Μπανέγα εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ικάρντι με εξαιρετική κεφαλιά ισοφάρισε.

Δώδεκα λεπτά μετά δε, ο αρχηγός και σκόρερ της Ίντερ, σέντραρε καταπληκτικά με το εξωτερικό και ο Πέρισιτς με άψογη κεφαλιά στην απέναντι γωνία, έκανε την ανατροπή και έδωσε το δικαίωμα στους οπαδούς της ομάδας του να...βάλουν "φωτιά" στο "Τζιουζέπε Μεάτσα".

Η Ίντερ κράταγε το 2-1 με… νύχια και δόντια, χρειάστηκε στις καθυστερήσεις να παίξει με δέκα παίκτες λόγω αποβολή του Μπανέγα και εν τέλει έφθασε στην πρώτη της εντός έδρας επικράτηση κόντρα στη Μεγάλη Κυρία μετά το 2010.