Ισοπαλία στο ντέρμπι του Λονδίνου

LIVE: Άρσεναλ-Παρί Σεν Ζερμέν 1-1 στο ημίχρονο (συνεχής ενημέρωση)

Ενημερώθηκε: 23/11/16 - 23:58

Στο "Emirates" του Λονδίνου, η Άρσεναλ αναδείχθηκε ισοπάλη 2-2 με την Παρί Σεν Ζερμέν, σ'ένα χορταστικό παιχνίδι, με την πρώτη θέση του Α' ομίλου να κρίνεται στην τελευταία αγωνιστική.

Η ομάδα του Ουνάϊ Έμερι πάγωσε στο 18ο λεπτό το Λονδίνο! Ο Έντισον Καβάνι (όπως και στο πρώτο παιχνίδι), νίκησε την άμυνα των "κανονιέρηδων", με κοντινό πλασέ, έπειτα από ασίστ του Ματουιντί και άνοιξε το σκορ για τους Παριζιάνους!

Η απάντηση της Άρσεναλ ήρθε λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Σάντσες ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Κριχόβιακ (άγαρμπο μαρκάρισμα από τον Πολωνό), με τον Ολιβιέ Ζιρού να ευστοχεί από την άσπρη βούλα και να ισοφαρίζει σε 1-1.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε και με τις δυο ομάδες, να ψάχνουν το γκολ, καθώς στην αναμέτρηση θα κρινόταν, η πρωτιά του ομίλου και η...καλύτερη κλήρωση στη φάση των "16".

Τελικά η...μπίλια έκατσε στο κόκκινο! Μετά από μια απίστευτη...καραμπόλα, ο Βεράτι στο 60ο λεπτό, έστειλε την μπάλα άθελα του, στην εστία της ομάδας του και η Άρσεναλ έφερε...τούμπα το ματς κόντρα στην Παρί!

Οι Γάλλοι απάντησαν, 17 λεπτά αργότερα, όταν Μόουρα, έπειτα από κόρνερ, έπιασε την κεφαλιά και ο μέσος της Άρσεναλ, πριν ο Οσπίνα...μπλοκάρει την μπάλα, την έστειλε, στα δίχτυα της ομάδας του, γράφοντα το τελικό 2-2, καθώς ο Καβάνι, λίγο πριν το τέλος, έχασε δυο απίθανες ευκαιρίες για να δώσει τη νίκη στην Παρί.

Άρσεναλ: Οσπίνα, Τζένκινσον (81’ Τσάμπερλεϊν), Μουστάφι, Κοσιελνί, Γκιμπς, Κοκλέν (80’ Γουόλκοτ), Ράμσεϊ, Σάντσες, Εζίλ, Ιγουόμπι (78’ Τσάκα), Ζιρού.

Παρί: Αρεολά, Μενιέ, Μαρκίνιος, Σίλβα, Μάξουελ, Βεράτι, Κρικόβιακ (67’ Μπεν Αρφά), Μότα, Λούκας (89’ Χεσέ), Καβάνι, Ματουιντί.