«Κλείδωσε» την πρωτιά ο Ολυμπιακός -Πέρασε από το «Αλεξάνδρειο»

Ενημερώθηκε: 28/03/16 - 21:55

Την πρώτη θέση εξασφάλισε ουσιαστικά ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη του στη Θεσσαλονίκη επί του Άρη με 74-70, στη συνάντηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 24η αγωνιστική στην Α1 Ανδρών.

Για να κατακτήσει τον τίτλο και μαθηματικά, η πειραϊκή ομάδα θα πρέπει να νικήσει τον Απόλλωνα Πατρών εκτός έδρας και το Ρέθυμνο στο ΣΕΦ, ενώ ο Άρης για να διασφαλίσει την τρίτη θέση χρειάζεται μια νίκη είτε απέναντι στο Ρέθυμνο (εκτός) είτε με αντίπαλο τον Κολοσσό Ρόδου στη Θεσσαλονίκη.

Στο αγωνιστικό μέρος, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 62-58 στο 36ο λεπτό αλλά στη συνέχεια μίλησε η «κόκκινη» άμυνα, που τους εγκλώβισε επιθετικά, τους οδήγησε σε πολλά λάθη και έδωσε τη νίκη στους «ερυθρόλευκους».

Καθοριστικό για την τελική έκβαση του αγώνα αποδείχθηκε το τρίποντο του Παπανικολάου, που έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 68-66.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Σπανούλης, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο που χαρακτηρίστηκε από τον τραυματισμό και την αποχώρηση του Χάντερ μόλις στο 2ο λεπτό. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού πρόσφερε 17 πόντους στην επίθεση και 11 ασίστ στη δημιουργία.

Ο «υπαρχηγός» Πρίντεζης ήταν επίσης πολύ σημαντικός (13 πόντοι, 9 ριμπάουντ), όπως και οι Παπανικολάου (12π.), Γουόρικ (10π., 8 ριμπάουντ), ενώ για τον Άρη υπέρτεροι ήταν οι Ουάιτ με 17 και ΜακΝίλ με 16 πόντους