Κοπεγχάγη-Μάντσεστερ Σίτι 0-0: «Όρθια» απέναντι στο θηρίο η Κοπεγχάγη (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 11/10/22 - 23:15

Κοπεγχάγη και Μάντσεστερ Σίτι έμειναν στο 0-0, μέσα σε εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στο κατάμεστο «Πάρκεν», στο πλαίσιο της 4η αγωνιστικής του 7ου ομίλου του φετινού Champions League.

Αποτέλεσμα το οποίο, βάσει εξέλιξης της αναμέτρησης, που είχε μάλιστα και την χρήση VAR τρεις φορές, αφήνει ικανοποιημένους τόσο τους Δανούς, καθώς ανέβηκαν στην τρίτη θέση του γκρουπ και συνεχίζουν να διεκδικούν το εισιτήριο για τους «32» του Europa League...

Όσο και την πρωταθλήτρια Αγγλίας, καθώς έφτασε τους 10 πόντους παρότι χρειάστηκε να παίξει με δέκα παίκτες από το 30’, παρέμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία ενώ ο Πεπ Γκουαρντιόλα έκανε και rotation!

Η Σίτι πήρε το προβάδισμα αρκετά νωρίς, χάρη σε… άπιαστο σουτ του Ρόντρι στο 11ο λεπτό, αλλά τελικά, με τη χρήση της τεχνολογίας, το τέρμα του Ισπανού μέσου ακυρώθηκε για χέρι του Μαχρέζ στο ξεκίνημα της φάσης.

Ενώ το VAR έδωσε ξανά την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν, καταλογίζοντας χέρι του Μπόλεσεν εντός περιοχής της Κοπεγχάγης.
Ωστόσο, ο «μασκοφόρος» Γκραμπάρα έπεσε σωστά δεξιά και απέκρουσε το πέναλτι του Μαχρέζ, στο 25ο λεπτό, διατηρώντας το 0-0!

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ο Σέρχιο Γκόμεθ τράβηξε τον Χάραλντσον από την φανέλα έξω από την περιοχή στο 28ο λεπτό και, με τη χρήση VAR για τρίτη φορά στο ματς, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Αφήνοντας τη Μάντσεστερ Σίτι με παίκτη λιγότερο για παραπάνω από μια ώρα παιχνιδιού, χωρίς όμως αυτό να επηρεάσει και την εξέλιξη του αγώνα, τελικά, με το 0-0 να διατηρείται μέχρι τέλους.