Κύπελλο Ελλάδος: Πρόκριση για Ιωνικό και Λαμία (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 27/10/21 - 18:29

Την πρόκρισή του στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος πανηγύρισε την Τετάρτη (27/10) ο Ιωνικός, ο οποίος αποχώρησε με το υπέρ του 2-1 -και μάλιστα με ανατροπή- από την έδρα της Ξάνθης.

Ένα παιχνίδι, το οποίο σε σχέση με τη χθεσινή πρώτη μέρα της 5ης φάσης, δεν ακολούθησε το μοτίβο των εκπλήξεων -αφού πέρασε το φαβορί- αλλά το έπραξε σε ό, τι αφορά τις διαιτητικές αποφάσεις, καθώς ακυρώθηκε καθαρό τέρμα των φιλοξενούμενων με το σκορ στο εις βάρος τους 1-0, ενώ δεν μέτρησε το -επίσης- καθαρό γκολ των γηπεδούχων στο 86' (με το σκορ στο 1-2), οι οποίοι «φώναξαν» και για πέναλτι στον Τσέλιο τρία λεπτά νωρίτερα.

Πολύ καλό «πρόσωπο» από την Ξάνθη, η οποία έδειξε ότι θα πρωταγωνιστήσει στη φετινή Super League 2. Ο Πλατέλλας άνοιξε το σκορ -κόντρα στην τέως ομάδα του- στο 26', με τους γηπεδούχους να είναι εμφανώς ανώτεροι στο πρώτο μέρος, όπου ίσως δικαιούνταν ακόμα ένα γκολ. Μοιραίος για την ομάδα του Μονρόι ο Ιμπραΐμι, ο οποίος έχασε πέναλτι στο 6' και είχε δοκάρι στο 31'.

Απόλυτος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Νίκαιας ο Τουράμ, ο οποίος -όπως και στο προηγούμενο ματς με τον Ατρόμητο- είχε ασίστ (76' Ντάλσιο) και γκολ (79', με τον Άοσμαν να συμμετέχει άμεσα σε 6ο φετινό τέρμα των «κυανόλευκων»), οδηγώντας την ομάδα του στην ανατροπή.

Χωρίς στην πραγματικότητα να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα μιας και φρόντισε να μετουσιώσει όποια ευκαιρία της δόθηκε, η Λαμία πήρε σπουδαία πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας με 3-0 της μαχητικής Ηλιούπολης στην Καλλιθέα.

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι να είχαν τον απόλυτο έλεγχο και να κέρδισαν τις εντυπώσεις, όμως στο 13' και μετά από σέντρα του Μανουσάκη, ο Τσούκαλος άνοιξε το σκορ και έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Μάλιστα στο 55', εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι δεν απομακρύνθηκε σωστά η μπάλα στη σέντρα του Τζανδάρη και έγραψε το 2-0.

Λίγο αργότερα η Ηλιούπολη κέρδισε πέναλτι, ο Σάμιος κέρδισε πέναλτι για ανατροπή από τον Σαράνοφ, ο Κράσι ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Σέρβος τερματοφύλακας το «έβγαλε», για να έρθει σε μια ανύποπτη φάση στις καθυστερήσεις του ματς ο Μαζουλουξής και να γράψει το τελικό 3-0.