La Liga: Η Βιγιαρεάλ... ξέρανε τη Ρεάλ Μαδρίτης

Ενημερώθηκε: 07/01/23 - 19:54

«Στραβοπάτημα» με το ξεκίνημα του 2023 στη La Liga για τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία ηττήθηκε με 2-1 στην έδρα της Βιγιαρεάλ.

Έτσι δίνει το... δικαίωμα στην Μπαρτσελόνα να την προσπεράσει στην κορυφή της βαθμολογίας, αν νικήσει το αυριανό (8/1, 22:00) εκτός έδρας ντέρμπι με την Ατλέτικο.

Η «βασίλισσα» (η οποία ξεκίνησε χωρίς Ισπανό στην ενδεκάδα της για πρώτη φορά στον 21ο αιώνα) δεν εκμεταλλεύτηκε τις αρκετές καλές ευκαιρίες που δημιούργησε, βρέθηκε να χάνει με γκολ του Πίνο στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, απάντησε στο 60’ με ιστορικό γκολ του Μπενζεμά, αλλά δέχθηκε και δεύτερο γκολ μόλις τρία λεπτά αργότερα από τον Μορένο, για το τελικό 2-1. Έτσι, έμεινε χωρίς νίκη για έκτο διαδοχικό παιχνίδι στο συγκεκριμένο γήπεδο (μία ήττα και πέντε ισοπαλίες).

Ισορροπημένη από τα πρώτα της λεπτά η αναμέτρηση, με τη Βιγιαρεάλ να χάνει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 12’, με τον Κοκλάν να πιάνει εντυπωσιακό μακρινό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Κουρτουά. Η Ρεάλ απάντησε στο 14’, όταν ο Μπενζεμά δεν κατάφερε να σκοράρει από πολύ πλεονεκτική θέση, ενώ στο 21’ ο Γάλλος επιθετικός «σέρβιρε» στον Μιλιτάο, αλλά εκείνος σούταρε άουτ. Στο 40’ ο Βινίσιους βρήκε χώρο και σούταρε πάνω στον Πέπε Ρέινα, ενώ απάντηση είχε και ο Κουρτουά, σε όμορφο σουτ του Παρέχο στο 44’.

Τελικά, η Βιγιαρεάλ πήρε το προβάδισμα στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, όταν μετά από υπέροχη ομαδική προσπάθεια, ο Μορένο πάσαρε στον Πίνο και εκείνος έκανε το 1-0, αφού ο Μεντί δεν κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα πριν εκείνη περάσει την γραμμή.

Στη συνέχεια η Ρεάλ πίεσε ασφυκτικά και λίγο έλειψε να απαντήσει στο αμέσως επόμενο λεπτό, με τον Μπενζεμά να βρίσκεται απέναντι στον Ρέινα αλλά να σουτάρει άστοχα, ενώ στο 57’ ο διαιτητής έδωσε πέναλτι για χέρι εντός περιοχής, με τον Γάλλο να εκτελεί εύστοχα, ισοφαρίζοντας και σκοράροντας το 227ο γκολ του με τη φανέλα της «βασίλισσας» σε επίπεδο πρωταθλήματος. Έτσι, έπιασε τον Ντι Στέφανο στην έκτη θέση των κορυφαίων σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου, ενώ έχει ένα γκολ λιγότερο από τον Ραούλ.

Ωστόσο, η χαρά της Ρεάλ δεν κράτησε πολύ, αφού στο 63’ ο Μεντί στραβοπάτησε και πέφτοντας έκανε χέρι, με τον Μορένο να σκοράρει από την άσπρη βούλα για το 2-1 υπέρ των γηπεδούχων. Στο 72’ ο Κρόος απείλησε με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να περνάει εκατοστά πάνω από την εστία, στο 82’ ο Βινίσιους αστόχησε από καλή θέση, η Βιγιαρεάλ άντεξε στην πίεση και η κάπως έτσι η Ρεάλ ξεκίνησε με το… αριστερό τις υποχρεώσεις στη La Liga, για το 2023. Μάλιστα, αυτή ήταν η δεύτερη ήττα της στα τρία τελευταία εκτός έδρας της παιχνίδια, ενώ είχε επίσης δύο στις 39 προηγούμενες «εξόδους» της!