La Liga: Φτιάχνει σερί η Ατλέτικο (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 18/02/18 - 19:58

Η Ατλέτικο τα βρήκε σκούρα, για παραπάνω από ένα ημίχρονο απέναντι στη Μπιλμπάο στο «Wanda Metropolitano», αλλά εν τέλει επικράτησε 2-0 για την 24η αγωνιστική της Primera Division.

Έτσι, οι "ροχιμπλάνκος" έκαναν το «4x4» στο πρωτάθλημα και πάνε με πολύ καλή ψυχολογία στο ματς με την Κοπεγχάγη για τους «16» του Champions League. Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη στην Ισπανία για τους «ροχιμπλάνκος» και μάλιστα χωρίς να παραβιαστεί η εστία τους.

Παράλληλα, διατήρησε τις όποιες πιθανότητες έχει για τον τίτλο, παραμένοντας σε επαφή με την πρώτη θέση, όπου είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κούπα, Μπαρτσελόνα.

Οκτώ λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο (αντί του Κόκε), ο Γκαμεϊρό έπειτα από καλή κυκλοφορία της μπάλας από τους Σαούλ-Γκριζμάν, άνοιξε το σκορ (67’) για τους Μαδριλένους.

Στο 80’ ο Κόστα, «κλείδωσε» τη νίκη για τους γηπεδούχους, καθώς βρέθηκε απέναντι από τον Κεπά και τον «εκτέλεσε». Για τον διεθνή φορ, αυτό ήταν το δεύτερο τέρμα στο πρωτάθλημα μετά την επιστροφή του στην Ατλέτικο, ενώ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν στο 36’ για κόκκινη σε μια φάση όπου δέχθηκε μόνο κίτρινη.