Λεβέντης ο Πλατανιάς!

Ενημερώθηκε: 10/09/16 - 21:03

Ο Πλατανιάς, έδειξε πως και φέτος, θα αποτελέσει μια από τις σταθερές ομάδες, του πρωταθλήματος της Super League. Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου, ξεκίνησε με το "δεξί", το νέο πρωτάθλημα, επικρατώντας 0-1 της Κέρκυρας, στο νησί των Φαιάκων.

Οι Κρητικοί ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος και κατάφεραν να ανοίξουν πολύ νωρίς το σκορ, στην πρώτη καλή στιγμή του ματς. Ο Αποστολόπουλος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Βενέτης προσπάθησε να διώξει και έκανε "τσαφ", με τον Γιακουμάκη να επωφελείται και να "εκτελεί" από κοντά τον Κουτζαβασίλη (11’). Η ομάδα του Παράσχου, ήταν...φωτιά στις αντεπιθέσεις ψάχνοντας το δεύτερο γκολ, που θα "κλείδωνε" τους 3 βαθμούς.

Στην επανάληψη, η Κέρκυρα είχε την κατοχή, πίεσε για την ισοφάριση και είχε ορισμένες καλές στιγμές, τις οποίες δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ. Μεγαλύτερη όλων στο 47’ όταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης των γηπεδούχων, ο Τουράμ, πέρασε τον Βάντερσον και έκανε δυνατό σουτ από τα όρια της περιοχής, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά το σουτ του Κόντου μέσα από το "κουτί", μπλόκαρε ο Σωτηρίου.

Οι Φαίακες δεν έδειχναν ικανοί, στο υπόλοιπο του παιχνιδιού να φθάσουν στην ισοφάριση και ο Πλατανιάς μπήκε με το… δεξί στο νέο πρωτάθλημα!

Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Ντιμιτρόφσκι, Ναζίμ (46’ Ντουαλά), Βενέτης, Ζορμπάς (75’ Γεωργακόπουλος), Γκόμες, Κόντος (68’ Γεωργίου), Σιόντης, Επστάιν, Ντιόγκο, Τουράμ

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Βάντερσον, Καρυπίδης, Μπανανά, Αποστολόπουλος, Στανισάβλιεβιτς, Γκνιάτιτς, Μενδρινός (77’ Κάργας), Μανούσος (90’+2’ Ντίνας), Τσουράκης (64’ Ντεβέσα), Γιακουμάκης

Γήπεδο: "Περιβόλια"