Ligue 1: Το σήκωσε η Λιλ (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 23/05/21 - 23:58

Το... θαύμα ολοκληρώθηκε! Η καταπληκτική ομάδα της Λιλ ανακηρύχθηκε πρωταθλήτρια Γαλλίας, καθώς επιβλήθηκε 2-0 της Ανζέ εκτός έδρας και έκοψε πρώτη το νήμα της Ligue 1, τερματίζοντας στο +1 από την Παρί Σεν Ζερμέν.

Οι «λιλουά» απέφυγαν τα πολλά άγχη και καθάρισαν από το πρώτο ημίχρονο το ματς, με τον Ντέιβιντ να ανοίγει το σκορ στο 10ο λεπτό και τον Γιλμάζ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 45’.. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν με τον Φουλζινί στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως αυτό δεν ήταν ικανό να στερήσει τον τίτλο από τους φιλοξενούμενους.

Το φετινό πρωτάθλημα ήταν το πρώτο για τη Λιλ μετά από μια δεκαετία, με τους «dogues» να γίνονται η δεύτερη ομάδα που σπάει την κυριαρχία της Παρί Σεν Ζερμέν από το 2013 κι έπειτα, μετά τη Μονακό το 2017.