LIVE: Βέλγιο-Τυνησία 5-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Βέλγιο-Τυνησία (15:00, ΕΡΤ1 & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 23/06/18 - 17:00

Μουντιάλ 2018: Στη Μόσχα, το Βέλγιο αντιμετωπίζει την Τυνησία, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του, έβδομου ομίλου, του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» με νίκη ουσιαστικά εξασφαλίζουν την πρόκριση στους «16» και λογικά θα παίξουν για την πρωτιά απέναντι στην Αγγλία, που την Κυριακή κοντράρεται με τον Παναμά στο άλλο ματς του ομίλου.

Ο Ρομπέρτο Μαρτίνεθ δεν θα έχει ξανά στη διάθεσή του τους ανέτοιμους Βενσάν Κομπανί και Τόμας Βερμάελεν, κάτι που σημαίνει πως ίσως δούμε την ίδια ενδεκάδα του 3-0 επί του Παναμά στην πρεμιέρα.

Στον αντίποδα, για την Τυνησία που έχασε στις καθυστερήσεις από την Αγγλία και χρειάζεται αποτέλεσμα για να ελπίζει, ο γκολκίπερ Μουέζ Χασέν μετά τον τραυματισμό του στο πρώτο παιχνίδι χάνει το υπόλοιπο του τουρνουά.

Βέλγιο
Βέλγιο
5-2
Τυνησία
Τυνησία
  • 16:59
    93'

Το Βέλγιο ισοπεδώνει τη μαχητική Τυνησία με 5-2 και προκρίνεται στους «16»

• 16:56
    92'
    Γκοολ για την Τυνησία!

Ο Καζρί κάνει το γυριστό σουτ και νικάει τον Κουρτουά!

• 16:54
    90'
    Γκοολ για το Βέλγιο!

Διαστάσεις θριάμβου για το Βέλγιο! Ο Μπατσουαγί κάνει την προβολή από τα δεξιά, μετά από σέντρα του Τίλεμανς.

• 16:49
    79'

Νέα ασύλληπτη ευκαιρία για το Βέλγιο, με τον Μπατσουαγί να παίρνει το "ριμπάουντ" από το σουτ του Καράσκο , να σουτάρει... ανενόχλητος αλλά να στέλνει τυη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη

• 16:40
    75'

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για το Βέλγιο, με τον Μπατσουαγί να περνάει και τον Μπεν Μουσταφά αλλά το πλασέ του από πλάγια θέση να απομακρύνεται από τον Μεριά.

• 16:14
    48'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για το Βέλγιο!

Ο Αζάρ βγαίνει πίσω από την πλάτη της άμυνας της Τυνησίας και αφού νικάει τον Μπεν Μουσταφά, σημειώνει με πλασέ το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς

• 15:50
    45'
    ΓΚΟΟΟΟΟΛ για το Βέλγιο!

Δεύτερο γκολ για τον Λουκάκου! Ο Μενιέ βγάζει εξαιρετική κάθετη πάσα προς τον Λουκάκου, που δεν έχει πρόβλημα να "σκάψει" τη μπάλα πάνω από τον Μπεν Μουσταφά.

• 15:42
    41'
    Αλλαγή για την Τυνησία

Νέος τραυματιθσμός παίκτη της Τυνησίας, εν πρικειμένω του Σ. Μπεν Γιουσεφ, που γίνεται αλλαγή με τον Μπεν Αλουάνε

• 15:39

Στέκεται πολύ καλά η Τυνησία

• 15:39
    32'

Ευκαιρία για την Τυνησία, με τον Σασί να σουτάρει λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κορτουά.

• 15:29
    27'

Ο Ντε Μπρόινε βγάζει τον Λουκάκου στην κόντρα, αλλά εκείνος ανοίγει το κοντρόλ και χάνει την ευκαιρία να χριστεί ξανά σκόρερ...

• 15:28
    24'

Ο Ναγκέζ στη θέση του Μπρον.

• 15:18
    16'

Ο Λουκάκου σουτάρει με το αριστερό μέσα από την αντίπαλη περιοχή και νικάει τον Μποεν Μουσταφά!

• 15:15
    14'

Κίτρινη κάρτα στον Σασί, για διαμαρτυρία.

• 15:08
    6'

Ο Αζάρ ανοίγει το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι

• 15:07
    5'

Ανατροπή του Αζάρ, πάνω στη γραμμή, ο ρέφερι Μαρούφο καταλογίζει πέναλτι με τους Τυνήσιους να του ζητούν να δει το VAR.

• 15:06
    3'
    Ευκαιρία για το Βέλγιο!

Ο Μπεν Μουσταφά διώχνει με τα πόδια προ του επερχόμενου Λουκάκου. Στην εξέλιξη της φάσης μπλόκαρε το σούτ του Μενιέ

• 15:04
    1'

Ξεκίνησε το ματς

• 14:48
    Οι συνθέσεις των ομάδων

Βέλγιο: Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Μπογιάτα, Βερτόνχεν, Μενιέ, Βίτσελ, Ντε Μπρόινε, Καράσκο, Μέρτενς, Αζάρ, Λουκάκου

Τυνησία: Μπεν Μουσταφά, Μεριά, Σ. Μπεν Γιουσέφ, Μπρον, Καουί, Σκίρι, Σασί, Φ. Μπεν Γιουσέφ, Μπαντρί, Μααλούλ, Καζρί.

• 14:41

Οι Βέλγοι είναι αήττητοι για δέκα σερί ματς σε γκρουπ Μουντιάλ μετρώντας πέντε νίκες και άλλες τόσες ισοπαλίες, ενώ έχουν καταφέρει να προκριθούν στη δεύτερη φάση στις έξι από τις επτά τελευταίες διοργανώσεις (εξαίρεση το 1998).

• 14:41

Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί άλλες τρεις φορές στο παρελθόν έχοντας από μία νίκη. Στην πιο πρόσφατη συνάντησή τους, σε φιλικό το 2014, το Βέλγιο είχε νικήσει 1-0 χάρη σε γκολ του Ντρις Μέρτενς. Το 2002 είχαν αναμετρηθεί στους ομίλους του Παγκοσμίου Κυπέλλου μένοντας στο 1-1.