LIVE: Νιγηρία-Αργεντινή 1-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Νιγηρία-Αργεντινή 0-1 Α' ημίχρονο (συνεχής ενημέρωση)

Ενημερώθηκε: 26/06/18 - 22:54

Μουντιάλ 2018: Η μάχη στην Αγία Πετρούπολη, ανάμεσα στην Νιγηρία και την Αργεντινή, θα κρίνει πολλά, αλλά εξαρτάται και από την έκβαση του αγώνα της εξασφαλισμένης Κροατίας απέναντι στη «ζωντανή» Ισλανδία.

Η Αργεντινή θα πρέπει να νικήσει τη Νιγηρία για να φτάσει τους 4 βαθμούς και να αφήσει πίσω της τους Αφρικανούς με 3, αλλά ταυτόχρονα η παρέα του Λιονέλ Μέσι χρειάζεται να μη νικήσει η Ισλανδία την Κροατία που αναμένεται να παραταχθεί με πολλές αλλαγές.

Αν η Ισλανδία νικήσει την Κροατία και η Αργεντινή τη Νιγηρία, οι δυο ομάδες ισοβαθμούν στους τέσσερις βαθμούς και εκεί θα μετρήσει η διαφορά τερμάτων, με την Ισλανδία να είναι αυτή τη στιγμή στο -2 (1-3) και την Αργεντινή στο -3 (1-4). Συνεπώς αν η Ισλανδία νικήσει την Κροατία, θα πρέπει η Αργεντινή να νικήσει με μεγαλύτερη διαφορά γκολ τη Νιγηρία.

Στο ακραίο σενάριο που οι δύο ομάδες (Αργεντινή και Ισλανδία) ισοβαθμήσουν και έχουν ίδια γκολ υπέρ και κατά, τότε θα καταφύγουμε στο έβδομο κριτήριο, αυτό των καρτών, όπου η Ισλανδία υπερτερεί μην έχοντας ούτε μία έναντι τριών των Αργεντινών.

Αν και εκεί υπάρχει ισορροπία, θα γίνει κλήρωση. Όσο για τη Νιγηρία, προκρίνεται με νίκη, αλλά και με ισοπαλία αν η Ισλανδία δεν ανατρέψει το συντελεστή γκολ κερδίζοντας την Κροατία (στο μηδέν οι Αφρικανοί, στο -2 οι Ισλανδοί).

Νιγηρία
Νιγηρία
1-2
Αργεντινή
Αργεντινή
  • 22:54
    95'

Η Αργεντινή με το γκολ του Ρόχο στο 87', νικά με 2-1 τη Νιγηρία και προκρίνεται στους "16"!

• 22:46
    86'
    ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ!!!!

Ο Ρόχο με εκπληκτικό πλασέ με το δεξί(!), βάζει μπροστά την Αργεντινή! ΚΟΛΑΣΗ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ!

• 22:43
    83'
    Μεγάλη φάση για τη Νιγηρία!

Ο Ιγκάλο ελίχθηκε υπέροχα από τα αριστερά, αλλά ο Αρμάνι κρατάει όρθια την Αργεντινή, βγάζοντας το πλάγιο τετ-α-τετ!

• 22:40
    80'
    Ευκαιρία για την Αργεντινή!

Ο Ιγκουαίν κάνει το πλασέ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι με την μπάλα να καταλήγει στα... πουλιά

• 22:37
    76'
    Βλέπει VAR ο διαιτητής για χέρι του Ρόχο πριν το σουτ του Ιγκάλο

ΔΕΝ δίνει πέναλτι ο Τσακίρ. Θεωρεί πως είναι ακούσιο. Ο Ρόχο πήγε να διώξει με κεφαλιά, αλλά έκανε... τραγική εκτίμηση της μπάλας, με αποτέλεσμα η μπάλα να χτυπήσει στο χέρι του (προτού φτάσει στον Ιγκάλο και σουτάρει άουτ).

• 22:36
    75'
    Τεράστια ευκαιρία για τη Νιγηρία!

Ο Μούσα βγαίνει από τα αριστερά, γυρίζει στην καρδιά της άμυνας, ο Ρόχο τα κάνει... μαντάρα αλλά το σουτ του Ιγκάλο από το σημείο του πέναλτι, φεύγει μόλις άουτ

• 22:28

Αγχωμένοι οι Αργεντίνοι, δεν έχουν καθαρό μυαλό να αναπτυχθούν, αν και απομένει πολύς χρόνος και ψάχνουν... απλώς ένα γκολ. Κλείνουν, βέβαια, καλά και τους χώρους οι παίκτες της Νιγηρίας.

• 22:19
    60'
    Αλλαγή για την Αργεντινή

Μέσα ο Παβόν, έξω ο Πέρες

• 22:10
    51'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για τη Νιγηρία!

Ο Μόοζες ευστοχεί στο πέναλτι και κάνει το 1-1! Μετά τη χρήση VAR, ο Τσακίρ αποφάσισε να το δώσει

• 22:06
    Οι πανηγυρισμοί του Μαραντόνα, στο γκολ του Μέσι

• 22:05
    46'

Ξεκίνησε το β' ημίχρονο!

• 22:03
    46'
    Αλλαγή για τη Νιγηρία

Ο Ιγκάλο μπαίνει αντί του Ιεανάτσο

• 21:49
    45'

Με το φοβερό γκολ του Μέσι, η Αργεντινή προηγείται της Νιγηρίας με 1-0, μετά το τέλος του πρώτου μέρους

• 21:47
    44'

Έχει κερδίσει κάποια μέτρα στα τελευταία λεπτά η Νιγηρία, αλλά δίχως να απειλεί ουσιαστικά

• 21:37
    Η γκολάρα του Μέσι
  • 21:37
    34'
    Δοκάρι για τον Μέσι!

Φοβερή εκτέλεση του Μέσι στην απέναντι γωνία, αλλά η μπάλα σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ουζόχο

• 21:16
    14'
    ΓΚΟΛΑΡΑ από τον Μέσι!

Εκπληκτική κίνηση του Μέσι στην πλάτη της άμυνας, στοπάρει με σούπερ τρόπο τη μπάλα και τελειώνει φοβερά τη φάση με υποδειγματικό σουτ. Εξαιρετική και η μπαλιά του Μπανέγα που είδε την κίνηση του συμπαίκτη του.

• 21:09
    8'
    Φάση για την Αργεντινή

Ο Μπανέγα βλέπει ωραία κάθετα το κόψιμο του Ταλιαφίκο προς την περιοχή, σουτάρει με το αριστερό ο μπακ της αλμπισελέστε, αλλά δεν βρίσκει στόχο.

• 21:05

Αν και μικρό το δείγμα ακόμα, αναμενόμενο αυτό που γίνεται στο χορτάρι. Η μπάλα στα πόδια των Αργεντινών προσπαθούν να βρουν διαδρόμους. Σε θέση άμυνας οι Αφρικανοί, κάνουν υπομονετικό παιχνίδι

• 21:01
    1'

Ξεκίνησε το ματς

• 20:48

Νιγηρία (3-5-2): Ουζόχο – Ομεουρό, Εκόνγκ, Μπαλαγκάν – Ιντόγου, Μόουζες, Εντιντί, Ετέμπο, Όμπι Μίκελ – Μούσα, Ιεανάτσο

Αργεντινή (4-4-2): Φράνκο Αρμάνι – Μερκάδο, Οταμέντι, Ρόχο, Ταλιαφίκο – Πέρες, Μασεράνο, Μπανέγα, Ντι Μαρία – Μέσι, Ιγκουαΐν

• 20:48

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δυο ομάδων...

• 20:44

Η αλμπισελέστε είναι με την πλάτη στον τοίχο μετά την ήττα από Κροατία και το Χ με Ισλανδία, ωστόσο η προ ημερών νίκη της Νιγηρίας επί των Βίκινγκς αναπτέρωσε σημαντικά τις ελπίδες πρόκρισης.