LIVE: Παναθηναϊκός-Άρης 0-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Παναθηναϊκός-Άρης (19:30, Novasports & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 22/12/19 - 21:26

Τις υποχρεώσεις τους για το 2019 ολοκλήρωσαν απόψε στο Ολυμπιακό Στάδιο, Παναθηναϊκός και Άρης, μένοντας στο 0-0, μετά από ένα δυνατό παιχνίδι. Περισσότερα ΕΔΩ.

Παναθηναϊκός
0-0
Άρης
Άρης
  • 21:22

Λήξη του αγώνα. Παναθηναϊκός και Άρης μένουν στο 0-0.

• 21:19
    92'
    Αλλαγή για τον Άρη

Ντιγκινι αντί Φετφταζίδη

• 21:19
    90'

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

• 21:13
    85'
    Καλή στιγμή για τον Άρη!

Ο Ροζ πιάνει την κεφαλιά και η μπάλα περνάει λίγο δίπλα από την εστία του Διούδη

• 21:12
    83'
    Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό

Περέα έξω, Καμπετσής μέσα

• 21:11
    82'
    Μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό!

Κεφαλιά του Κουρμπέλη, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζαχιντ, η μπάλα όμως σταματάει στο αριστερό δοκάρι του Κουέστα!

• 21:07
    79'
    Φάση για τον Παναθηναϊκό!

Ο Ζαχίντ γυρίζει παράλληλα με την εστία από τα δεξιά και ο Κουέστα μπερδεύεται αλλά διωχνει με δυσκολία σε κόρνερ

• 21:05
    77'

Ο Βελεθ έδιωξε με κεφαλιά σε νέο κόρνερ που πέρασε χωρίς αντίκρισμα

• 21:04
    77'

Κόρνερ από τα αριστερά για τον Παναθηναϊκό, από την προσπάθεια του Χατζηθεοδωρίδη, τον οποίο έκοψε ο Ροζ

• 21:04
    75'

Χατζηθεοδωρίδης αντί Μπουζούκη

• 21:02
    74'
    Φάση για τον Άρη!

Φοβερή ατομική ενέργεια του Φετφατζίδη, που πέρασε... τρεις παίκτες, αν και η μπάλα είχε βγει εκτός γηπέδου, αλλά ο Διούδης έπεσε και μπλόκαρε στη γωνία του

• 20:59

Το παιχνίδι έχει αποκτήσει ξανά ρυθμό, με τον Άρη να σκοράρει αλλά το γκολ του Φετφατζιδη να μην μετράει σωστά και παράλληλα να... ξυπνάει τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έχασε την ευκαιρία να κάνει το 1-0 λίγο αργότερα με τον Μακέντα, ενώ έχει αυξησει την πίεσή του κερδίζοντας μετρα στο γήπεδο και διαδοχικά κόρνερ

• 20:58
    71'

Τόνσο αντί Λάρσον

• 20:56
    66'

Ζαχίντ αντί Χατζηγιοβάνη

• 20:56
    64'

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με το πλασέ του Μακέντα, που πήρε την κόντρα και βγήκε απέναντι στον Κουέστα, να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι

• 20:50
    62'

Ο Άρης σκοράρει, με τον Φετφατζίδη να πλασαρει κάτω από τα πόδια του Διούδη, αλλά να είναι οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης

• 20:49
    61'

Λάθος του Πούγγουρα, ο Λάρσον κλέβει και μπαίνει στην περιοχή από πλάγια αλλά το τάκλιν του Κουρμπελη είναι σωτήριο

• 20:47
    58'

Μαντσίνι αντί Γκάμα

• 20:47
    57'

Σέντρα από αριστερά, του Λάρσον, ο Ιντέγε παίρνε την κεφαλιά αλλά δεν ανησυχει ο Διουδης

• 20:43
    56'

Εκτέλεση του κόρνερ, κεφαλια του Νούνες, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ

• 20:36
    46'

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα

• 20:36

Χωρίς αλλαγές ξεκινούν στην επανάληψη οι δύο ομάδες

• 20:21

Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να βρει τρόπο να γίνει απειλητικός, έχοντας εμφανές πρόβλημα στη δημιουργία ακόμα και... υποψίας φάσης, με εξαίρεση ένα τετ α τετ του Περέα και τον Αρη να είναι σωστός αμυντικά, καλύπτοντας όλους τους χώρους, ψάχνοντας να βρει γκολ στο τρανζίσιον και κάποια γρήγορη συνεργασία των παικτών του

• 20:17
    45'

Λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ισόπαλες χωρίς σκορ πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια

• 20:16
    45'

Ωραία προσπάθεια του Μπουζούκη, που και σούταρε έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο

• 20:13
    39'

Κίτρινη κάρτα ο Δώνης, για φάουλ πάνω στον Ματίγια

• 20:13
    30'

Προσπάθεια αντεπίθεσης του Παναθηναϊκού με τον Αποστολάκη να γεμίζει από δεξιά και να κερδίζει το κόρνερ και τον Βέλεθ να διώχνει με κεφαλιά στην εξέλιξη της φάσης

• 19:57

Καλός ο ρυθμός του αγώνα ως τώρα, παρά το 0-0, με τον Παναθηναϊκό να έχει την ελαφρά υπεροχή, με την κατοχή μπάλας δική του, αλλά να μην μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά, πέραν ενός τετ α τετ που... σπατάλησε ο Περέα.

• 19:54
    22'
    Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό!

Φοβερή κάθετη πάσα του Μακέντα για τον Περέα, εκείνος βγαίνει τετ α τετ με τον Κουέστα, αλλά δεν μπορεί να τον περάσει, κερδίζοντας κόρνερ, που περνάει ανεκμετάλλευτο για τον Παναθηναϊκό

• 19:52
    20'

Εκτέλεση φάουλ του Χατζηγιοβάνη, διώχνει με γροθιές ο Κουέστα

• 19:49
    18'

Μακρινό σουτ του Σάσα, ο Διούδης πέφτει και διώχνει με το χέρι σε κόρνερ, για να μπλοκάρει στην εκτέλεση του Ματίγια μετά από έξοδο

• 19:46
    12'

Καλή στιγμή για τον Άρη, μετά τον συνδυασμό των Γκάμα, Φετφατζίδη και Λάρσον, με το σουτ του τελευταίου από θέση μέσα δεξιά να καταλήγει στην αγκαλιά του Διούδη

• 19:42
    9'

Εντυπωσιακή εκτίναξη του Διούδη, αλλά δεν προλαβαίνει να «σώσει» το κόρνερ, που περνάει πάντως δίχως αντίκρισμα για τον Άρη

• 19:39

Καλός ρυθμός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δυο ομάδες να δείχνουν την πρόθεσή τους να παίξουν ποδόσφαιρο

• 19:38
    5'

Γέμισμα του Μπουζούκη από δεξιά, ο Περέα μπαίνει στην πορεία της μπάλας, όντας στην περιοχή, που κατευθυνόταν στον επερχόμενο Ινσούα

• 19:36
    3'

Ο Φετφατζίδης μπαίνει στην περιοχή από δεξιά, αλλά τον κόβει ωραία ο Πούγγουρας.

• 19:35
    2'

Πρώτο κόρνερ στο ματς, για τον Άρη, από αριστερά, περνάει ανεκμετάλλευτο, με το άστοχο γυριστό σουτ του Ροζ

• 19:35
    1'

Αρχίζει ο αγώνας, με τον Άρη στη σέντρα

• 19:30

Όλα είναι έτοιμα πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης

• 19:25

Στα επίσημα και ο γνωστός για τα Παναθηναϊκά του αισθήματα, αντιπρόεδρος της ΝΔ, Κώστας Χατζηδάκης

• 19:25

Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος από τον Σύνδεσμο Αρκαδίας και διαιτητής VAR ο Στέφανος Κουμπαράκης του Συνδέσμου Θράκης

• 19:25
    Άρης (Μίκαελ Ένινγκ)

Κουέστα, Ροζ, Δεληζήσης, Βέλεθ, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης, Γκάμα, Λάρσον και Ιντέγε

Στον πάγκο: Έμαν, Ντιγκινί, Μαρτίνες, Τόνσο, Σούντγκρεν, Μαντσίνι και Μπα

• 19:25
    Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης)

Διούδης, Αποστολάκης, Πούγγουρας, Νούνες, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Περέα, Μακέντα

Στον πάγκο: Ξενόπουλος, Κολοβέτσιος, Βαγιανίδης, Χατζηθεοδωρίδης, Μπεκ, Ζαχίντ και Καμπετσής

• 19:23

Στην Αθήνα το «τριφύλλι» έχει κερδίσει τους δύο τελευταίους αγώνες, μετά το 1-1 που είχε πάρει ο Άρης τον Οκτώβριο του 2012. Αυτή είναι και η μοναδική ισοπαλία στα εννέα τελευταία που πήραν οι φιλοξενούμενοι, αφού ο Παναθηναϊκός έχει νικήσει τα άλλα οκτώ

• 19:23

Οι Θεσσαλονικείς νίκησαν στον πρώτο γύρο κι ενώ δεν είχαν κερδίσει τα τέσσερα προηγούμενα με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό. Παρόλα αυτά, μετράει μόλις τρεις νίκες στα 20 τελευταία επίσημα μεταξύ τους ματς

• 19:23

Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν τη νίκη με το ευρύ 4-0 επί του Βόλου, επαναλαμβάνοντας το σκορ της νίκης του επί του Παναθηναϊκού και έχουν μόλις μια ήττα στους τελευταίους εννιά αγώνες, αυτή στο Ηράκλειο, από τότε που ανέλαβε ο Μίχαελ Ένινγκ

• 19:23

Οι «πράσινοι» πήραν ένα δύσκολο βαθμό στο Ηράκλειο απέναντι στον ΟΦΗ και τώρα πηγαίνουν για την τέταρτη εντός έδρας νίκη τους, μετά την ΑΕΚ, τον Αστέρα Τρίπολης και τη Λαμία

• 19:23

Και μόνο η βαθμολογική θέση των δύο σημερινών αντιπάλων καθιστά ιδιαίτερα καθοριστικό το παιχνίδι, καθώς αμφότεροι έχουν τους ίδιους βαθμούς, είναι οριακά μέσα στην εξάδα και με τέσσερις ομάδες πίσω τους σε… απόσταση βολής