LIVE: Παναθηναϊκός-Λαμία 2-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Παναθηναϊκός-Λαμία (19:30, Novasports & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 14/12/19 - 21:26

O Παναθηναϊκός υποδέχεται τη Λαμία με την ομάδα του Γιώργου Δώνη να θέλει να «ρεφάρει» την ισοπαλία της περασμένης αγωνιστικής στον Βόλο.

Απέναντί τους, οι "πράσινοι" βρίσκουν το σύνολο του Άκη Μάντζιου που αγνοεί την ήττα από τις 28 Οκτωβρίου. Χωρίς Μολό και Σένκεφελντ αλλά με Ζαχίντ οι «πράσινοι», με μοναδικό απόντα τον Τιρόνε οι φιλοξενούμενοι.

• 21:21
    90'

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

• 21:18
    87'

Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό, στην κοντινη κεφαλιά του Κουρμπέλη

• 21:16
    87'
    Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό

Μακέντα έξω, Καμπετσής μέσα

• 21:14
    82'
    ΓΚΟΟΟΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό!

Ο Περέα παίρνει τη μπάλα μετά την κόντρα του Αποστολάκη, αδειάζει ωραία τον Πλιάτσικα, μέσα στην περιοχή και με τελείωμα στην απέναντι γωνία του Θεοδωρόπουλου, διπλασιάζει τα γκολ της ομάδας του!

• 21:10
    80'
    Αλλαγές για τις δυο ομάδες

Σάλιακας αντί Ρόμανιτς και Μπακε αντί Μπουζούκη οι ταυτόχρονες αλλαγές των δύο ομάδων

• 21:10
    78'

Ωραία ενέργεια του Περέα, που γεμίζει από δεξιά για τον Μακέντα, το σουτ του οποίου από το ύψος του πέναλτι είναι απελπιστικά άστοχο

• 21:03
    73'

Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό, με τον Θεοδωρόπουλο να κάνει το λάθος, τον Μακέντα να σουτάρει αλλά ο τερματοφύλακας της Λαμίας πρόλαβε κι απέκρουσε

• 21:02

Με τα 3/4 του ματς «παιγμένα», το σκηνικό δεν έχει αλλάξει. Ο μεν Παναθηναϊκός έχει την μπάλα στα πόδια του, πιέζει, αλλά δεν μπορεί να αναπτυχθεί ορθά, για να «καθαρίσει» και το παιχνίδι, η δε Λαμία εξακολουθεί να μην αφήνει χώρους και να ψάχνει κάποια γρήγορη μεταβίβαση, ενώ παίζει και με αριθμητικό μειονέκτημα, πράγμα που δυσκολεύει το έργο της...

• 20:55
    66'

Κίτρινη κάρτα στον Νούνες, για μαρκάρισμα πάνω στον Καραμάνο

• 20:53
    63'
    Αλλαγή για τη Λαμία

Μπουλούλης αντί Βασιλόγιαννη

• 20:52
    63'

Κίτρινη κάρτα στον Σκόνδρα, για σκληρό φάουλ στο κέντρο πάνω στον Κουρμπέλη

• 20:49
    60'
    Αποβολή για τη Λαμία!

Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μπεχαράνο, με δέκα παίκτες συνεχίζει η Λαμία, για αγκωνιά στον Μπουζούκη

• 20:49
    59'
    Φάση για τον Παναθηναϊκό!

Τρίτο σερί κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, δεν μπορεί να σκοράρει ο Περέα αρχικά και ο Κολοβέτσιος στη συνέχεια της φάσης

• 20:47
    55'

Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, περνάει ανεκμετάλλευτο

• 20:42
    53'

Έξω ο Ζαχίντ, μέσα ο Περέα

• 20:41
    51'

Προσπάθεια του Μπουζούκη, η μπάλα καταλήγει άουτ

• 20:40
    50'

Σουτ του Ρόμανιτς έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ

• 20:34
    46'

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα

• 20:34

Χωρίς αλλαγές ξεκινούν στην επανάληψη οι δύο ομάδες

• 20:23

Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ, με τη Λαμία να είναι καλύτερη από το ημίωρο και μετά, διάστημα στο οποίο μάλιστα ειχε και δύο ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ αλλά τις σπατάλησε. Ο Παναθηναϊκός έδειχνε εγκλωβισμένος και χωρίς καθαρή σκέψη έξω από την αντίπαλη περιοχή, ενώ χρειάστηκε μια ακόμα ατομική ενέργεια του Χατζηγιοβάνη για να πάρει, στην πρώτη του αξιόλογη προσπάθεια, το προβάδισμα από την άσπρη βούλα!

• 20:17
    45'

Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς καθυστερήσεις. Ο Παναθηναϊκός προηγείται με 1-0 της Λαμίας

• 20:17
    44'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό!

O Χατζηγιοβάνης εκτελεί με δύναμη και ψηλά στο αριστερό παράθυρο της εστίας του Θεοδωροπουλου!

• 20:14
    43'

Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό, με τον Χατζηγιοβάνη να κρατάει τη μπάλα εντός γηπέδου, να προσπαθεί να περάσει τον Θεοδωρόπουλο και να ανατρέπεται στη γωνία της μικρής περιοχής

• 20:13
    39'

Εκτέλεση του κόρνερ, γέμισμα του Ρόμανιτς, κεφαλιά του Τουράμ, η μπάλα στην αγκαλιά του Διούδη

• 20:12
    39'
    Νέα φάση για τη Λαμία!

Ο Σκόνδρας σουτάρει από μακριά, η μπάλα σκάει και ο Διούδη τη διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ!

• 20:10
    37'

Κίτρινη κάρτα στον Μπεχαράνο, για δυνατό φάουλ πάνω στον Κουρμπέλη

• 20:10
    34'

Κίτρινη κάρτα στον Βάντερσον, για διαμαρτυρία

• 20:09
    31'
    Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία

Ο Τουράμ σπάει τη μπάλα στον Ρόμανιτς, εκείνος κάνει το παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά και ο Ινσουα διώχνει προ του Βασιλόγιαννη σε κόρνερ!

• 20:01

Συμπληρώθηκε το πρώτο μισό του πρώτου 45λεπτου, με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή και τη διάθεση να δημιουργήσει αλλά να μην… μπορεί, κάνοντας παράλληλα αρκετά λάθη, αφού η Λαμία κοιτάζει πρωτίστως τα μετόπισθεν και πως θα «φύγει» στην κόντρα, έχοντας πάντως και τα δύο μοναδικά καταγεγραμμένα σουτ.

• 19:37
    6'

Κάθετη του Μπουζούκη για τον Χατζηγιοβάνη, που ανοίγει το κοντρόλ, μπαίνοντας στην περιοχή με αποτέλεσμα να μην προλάβει τη μπάλα

• 19:36
    4'
    Ευκαιρία για τη Λαμία

Αντεπίθεση της Λαμίας, ο Βασιλόγιαννης κάνει το σουτ από πλάγια θέση μέσα δεξιά, πέφτει και αποκρούει ο Διούδης

• 19:32
    1'

Αρχίζει ο αγώνας, με τη Λαμία στη σέντρα

• 19:32

Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Γεώργιος Τάσσης από τον Σύνδεσμο Ηπείρου και διαιτητής VAR ο Ευστάθιος Γκόρτσιλας του Συνδέσμου Μακεδονίας

• 19:31

Ο Παναθηναϊκός προέρχεται από δύο νίκες στην έδρα του, ενώ δεν είχε κερδίσει στα τέσσερα πρώτα. Μάλιστα με το «τρίποντο» επί του Αστέρα Τρίπολης σταμάτησε και το σερί άσχημων αποτελεσμάτων με ομάδες της περιφέρειας.

• 19:30

Σε κάθε περίπτωση, όμως, είναι ο Παναθηναϊκός εκείνος που έχει κερδίσει και τα πέντε παιχνίδια στην έδρα του, χάνοντας μόνο στο τελευταίο τον περασμένο Ιανουάριο στα πέναλτι στο Κύπελλο

• 19:30

Πέρσι η ομάδας της Φθιώτιδας τερμάτισε ένα βαθμό πάνω από το «τριφύλλι», που είχε όμως ποινή 11 βαθμών. Φυσικά, η μεγαλύτερη επιτυχία της ήταν που το απέκλεισε για δεύτερη διαδοχική σεζόν στο Κύπελλο, αμφότερες στη φάση των «16»!

• 19:30

Οι δύο ομάδες θα βρεθούν αντιμέτωπες για δέκατη φορά σε τρεις σεζόν και… πέμπτη μέσα στο 2019! Παράλληλα, είναι ισόβαθμες οδηγώντας το κάτω μισό της βαθμολογίας, έχοντας φυσικά το… μυαλό στην εξάδα

• 19:29

Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τη Λαμία, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Super League 1, στο ΟΑΚΑ