"Λύτρωση" ΠΑΟΚ,με νίκες ΑΕΚ και Ολυμπιακός,ισόπαλος ο ΠΑΟ

Πηγή Φωτογραφίας: eurokinissi

Ενημερώθηκε: 11/04/16 - 11:47

Ο ΠΑΟΚ για 80 λεπτά δεν μπορούσε να διασπάσει την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα του Λεβαδειακού. Την "λύτρωση" για τον "Δικέφαλο του Βορρά" έδωσε με πλασέ στην κίνηση ο Μάρτιν Λέοβατς. Το τελικό 2-0 έκανε ο Ρόμπερτ Μακ στο 89ο λεπτό να πλασάρει τον Μοσχονά. Κακός και άχρωμος ο Παναθηναϊκός στην Τρίπολη. Οι Πράσινοι δεν έπιασαν ποτέ τον ρυθμό που θα ήθελαν με αποτέλεσμα να μείνουν στο 0-0 με τον τοπικό Αστέρα. Ο Μάσα έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία για τους Αρκάδες και ουσιαστικά μένουν εκτός playoff και ευρωπαϊκών διοργανώσεων.

Η ΑΕΚ στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ, επικράτησε του μαχητικού, για άλλη μια φορά, Πανιωνίου με 2-0, χάρη σε δυο τέρματα του Τσέχου Τόμας Πέκχαρτ στο 72' και στο 80'. Οι δυο ομάδες τελειώσαν το ματς με 10 παίχτες λόγω των αποβολών των Κορδέρο (70') και Μπακασέτα (92').

Ο Ολυμπιακός πέρασε άνετα από το Αγρίνιο με 2-5. Σκόρερ για τους πρωταθλητές οι Φορτούνης (7'), Ντα Κόστα (30'), Σεμπά (57'), Πουλίδο (69') και Πάρντο (86'). Μείωσαν για τον Παναιτωλικό οι Ουάρντα (88') και Κάπελ (90').

Νίκες επί των υποβιβασμένων Πανθρακικού και Καλλονής εκτός έδρας, πέτυχαν Ηρακλής (0-3) και Ατρόμητος (2-4) αντίστοιχα.

Ισοπαλία στην εκπνοή για Βέροια και Ξάνθη, με την "Βασίλισσα του Βορρά" να παίρνει το "Χ" στο 92' με γκολ του Γιουσούφ. Είχε ανοίξει το σκορ για τους Ακρίτες με αυτογκολ ο Ναζλίδης.

Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΣ, στα Γιάννενα απέναντι στον Πλατανιά Χανίων με 2-0, στο παιχνίδι για τη μάχη της 6ης θέσης. Το ματς διακόπηκε στο 81ο λεπτό εξαιτίας της πτώσης του ρεύματος στους "Ζωσιμάδες".