Λύτρωση στο 95' για Αγγλία! (vid)

Ενημερώθηκε: 04/09/16 - 21:19

Γκολ και...τέζα οι Σλοβάκοι! Η εθνική ομάδα της Αγγλίας, με τέρμα του Άνταμ Λαλάνα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ξεκίνησε με το "δεξί" τις υποχρεώσεις της, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2018, επικρατώντας 0-1 της Σλοβακίας.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 21’ όταν ο Γουόκερ γύρισε τη μπάλα από δεξιά στον Κέιν αλλά αυτός ολομόναχος από το ύψος της μικρής περιοχής δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα. Στο 39’ η Σλοβακία είχε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί όταν από το παράλληλο γύρισμα του Ντούριτς, ο Σβέντο δεν κατάφερε με προβολή να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Ένα λεπτό μετά, ο Στέρλινγκ έκανε ωραία ενέργεια μέσα στην περιοχή, αλλά το διαγώνιο σουτ, έφυγε λίγο άουτ.

Στο 58’ ο Σκρτελ έκανε ακόμη μια… χαζομάρα στην καριέρα του, καθώς πάτησε χωρίς λόγο τον πεσμένο στο χορτάρι Κέιν, και αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Ωστόσο, η Αγγλία δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί αυτό, απειλώντας μόνο δύο φορές με τον Λαλάνα σε ένα λεπτό, ωστόσο το πρώτο του σουτ σταμάτησε στο δοκάρι και το δεύτερο στον Κόζατσικ. Με τη συμπλήρωση 90 λεπτών πάντως, ο Στάριτζ έκανε τις ντρίμπλες μέσα στην περιοχή, ο Κις τον έκοψε, η μπάλα έφθασε στα πόδια του Γουόλκοτ που σκόραρε αλλά ο διαιτητής δεν μέτρησε λανθασμένα το γκολ των Βρετανών. Ωστόσο, ο καλύτερος και πιο επικίνδυνος παίκτης της Αγγλίας στο ματς, ο Άνταμ Λαλάνα λύτρωσε την ομάδα του στο 95’, χάρισε το τρίποντο στα "Λιοντάρια".