Μαρσέιγ-Παναθηναϊκός 2-1 (3-5 πεν.): Πρόκριση θρίλερ για τον… Σύλλογο μεγάλο! (ΒΙΝΤΕΟ)

Πηγή Φωτογραφίας: EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 16/08/23 - 01:31

O Panathinaikos κέρδισε στα πέναλτι τη Μαρσέιγ με 5-3 στο «Βελοντρόμ», στη ρεβάνς των δύο ομάδων για τον 3ο προκριματικό γύρο του φετινού Champions League και ήταν εκείνος που πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση με τέτοιο ψυχοφθόρο αλλά και συνάμα... γλυκό τρόπο για πρώτη φορά στην ιστορία του!

Με τη… δύναμη της «καυτής» έδρας και τα δύο γκολ του Ομπαμεγιάνγκ στο καλύτερο δυνατό για εκείνους σημείο, στο 2’ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, οι Φωκαείς ήταν το απόλυτο «αφεντικό» του 45λεπτου, με τον Μπρινιόλι μάλιστα να έχει ουκ ολίγες καθοριστικές επεμβάσεις.

Ωστόσο, οι «πράσινοι» ισορρόπησαν σταδιακά την κατάσταση στο δεύτερο μέρος, με τον Παλάσιος κυρίως αλλά και τις υπόλοιπες αλλαγές του Γιοβάνοβιτς να αποδεικνύονται καθοριστικές, έφτιαξαν πολλές φάσεις για να σκοράρουν μετά το 75’ και τα κατάφεραν στο ένατο λεπτό του επιπλέον χρόνου, χάρη σε εύστοχο πέναλτι του Ιωαννίδη!

Στο 110’ ακυρώθηκε το γκολ του Βιτίνια, για οφσάιντ του Σαρ στο γύρισμα του Γκεντουζί και το 2-1 παρέμεινε στον φωτεινό πίνακα και το ματς οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, με τον Μαρθελίνο να αλλάζει τερματοφύλακα, περνώντας στο γήπεδο τον Μπλάνκο, δευτερόλεπτα πριν λήξει η παράταση.

Εκεί «μίλησε» η ευστοχία των «πράσινων» και με το συνολικό 5-3 πήραν την πρόκριση στα play off του Champions League.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΜΑΡΣΕΪΓ (Μαρθελίνο Γκαρθία): Πο Λόπες (120’+3’ Μπλάνκο), Κλος, Ζιγκό, Εμπεμπά, Λόντι, Ρονγκιέρ, Βερετού, Σαρ, Εντιαγέ (68’ Γκεντουζί), Ουναχί (59’ Χαρίτ), Ομπαμεγιάνγκ (80’ Βιτίνια).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (70’ λ.τρ Μλαντένοβιτς), Ρουμπέν Πέρεθ, Βιλένα (70’ Τσέριν), Μαντσίνι (106’ Κλεϊνχέισλερ), Τζούριτσιτς (63’ Μπερνάρ), Βέρμπιτς (46’ Παλάσιος), Σπόραρ (63’ Ιωαννίδης).