NBA: Ασταμάτητος Γιάννης, πήραν το ντέρμπι οι Celtics (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 04/01/18 - 15:04

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν σαρωτικός στο εντός έδρας ματς με τους Pacers και οδήγησε την ομάδα του σε νίκη με 122-101 και οι Bucks, που είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έφθασαν το ρεκόρ τους στο 20-16, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 19-19.

Ο Έλληνας άσος έκανε νταμπλ-νταμπλ, σημειώνοντας 31 πόντους σε 29 λεπτά, ενώ μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έχοντας και 1 κλέψιμο, 2 τάπες και 2 λάθη. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Middleton με 27 πόντους, ενώ 17 πέτυχε ο Brongdon.

Στο… ύψος του ο Sabonis για τους ηττημένους με τους 24 πόντους που πέτυχε, ο Collison ακολούθησε με 17, ενώ ο Stephenson είχε 15.

Στην επιστροφή του Isaiah Thomas στο "Garden", όπου δεν αγωνίστηκε λεπτό (επιβεβαιώνοντας τις φήμες των τελευταίων ημερών), αλλά αποθεώθηκε από το κοινό, οι Celtics επικράτησαν 102-88 των Cavaliers. Έτσι, έφθασε το ρεκόρ της στο 31-10, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 25-13.

kyriethomas

Πιο χαμηλά από τα δικά του στάνταρ κινήθηκε ο Irving κόντρα στην πρώην ομάδα του, έχοντας 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Rozier με 20 πόντους, ενώ από 15 Tatum και Smart.

O Lebron είχε 19 με 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Korver 15 και ο Green 13 για τους ηττημένους, που έχουν χάσει τα πέντε από τα τελευταία επτά ματς τους.