NBA: Δεύτερη νίκη για Rockets, "απάντησαν" Lebron και Utah! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 19/04/18 - 12:29

Οι Houston Rockets επικράτησαν με 102-82 των Timberwolves, έκαναν το 2-0 στη σειρά των αγώνων των πλέι-οφ και έτσι δείχνουν ότι είναι το μεγάλο φαβορί για να πάρουν την πρόκριση.

Το παιχνίδι πάντως ξεκίνησε με τους Wolves να δείχνουν μεγάλη όρεξη. Είχαν το... κεφάλι στο σκορ με 23-18 αλλά στη δεύτερη περίοδο όλα άλλαξαν. Οι Rockets πέρασαν μπροστά στο σκορ με 42-30 και ουσιαστικά κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι, με τους Wolves να είναι ανήμποροι να αντιδράσουν.

Σε 1-1 ισοφάρισαν οι Cavaliers τη σειρά των αγώνων με τους Pacers για τα πλέι-οφ του ΝΒΑ. Καθοριστικό ρόλο σε αυτή τη νίκη έπαιξε η εμφάνιση του Lebron James. Ο ηγέτης των Cavs για άλλη μια φορά επιβεβαίωσε τον ρόλο του στην ομάδα και με μια εξωπραγματική εμφάνιση οδήγησε την ομάδα στην επικράτηση.

Ο James τελείωσε το ματς με 46 πόντους και 17/24 σουτ, 10/13 βολές ενώ είχε 12 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ο Love πρόσθεσε 15 πόντους και ο Korver 12. Από την άλλη πλευρά ο Oladipo είχε 22, ο Turner 18 και ο Collison 16.

Οι Utah Jazz, με μια εξαιρετική εμφάνιση πήραν τη νίκη 102-95 στην Οκλαχόμα ισοφαρίζοντας σε 1-1 τη σειρά με τους Thunder. Οι Jazz είχαν κορυφαίο τον Mitcell με 28, αλλά και αρκετά καλούς τους Favors (20π. 16ρ), Gobert (13π 15ρ 3 κοψ) και τέλος των Rubio με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Για τους Thunder, ο Westbrook έμεινε στους 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 13 ασίστ αλλά και 7/19 σουτ, ο George 18 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Anthony με 17 πόντους. Ωστόσο, μεγάλο πλήγμα ήταν η αστοχία, ειδικά στην τελευταία περίοδο. Εκεί και οι τρεις συνολικά πέτυχαν μόλις δύο πόντους με 0/14 σουτ εντός πεδιάς. Αυτό έπαιξε και καθοριστικό ρόλο στη νίκη των Jazz οι οποίοι πέρασαν μπροστά στο σκορ 99-93 όντας ψύχραιμοι και έχοντας τον Mitchell σε καλή κατάσταση.