NBA: Κορυφαίος ξανά ο Γιάννης, μεγάλη ανατροπή για Celtics (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 29/12/17 - 12:18

Οι Milwaukee Bucks έβαλαν τέλος στο σερί δύο ηττών που είχαν, επιστρέφοντας στις επιτυχίες με το εντός έδρας 102-96 επί των Timberwolves και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 18-15, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 22-14.

Ο Αντετοκούμπο έκανε νταμπλ-νταμπλ με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ, παράλληλα είχε 3 ασίστ και 4 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Επιπλέον, ο Έλληνας άσος πήρε την ομάδα του από το χέρι στα κρίσιμα σημεία, δείχνοντας τον δρόμο προς τη νίκη από την τρίτη περίοδο και μετά, καθώς μέχρι εκείνο το χρονικό διάστημα οι Timberwolves είχαν παρουσιάσει καλύτερο πρόσωπο από τους γηπεδούχους και ήλεγχαν την κατάσταση.

Πάντως, πρώτος σκόρερ για τους Bucks ήταν ο εξαιρετικός Bledsoe με 26 πόντους, συν 6 ασίστ και 5 κλεψίματα. Τρεις παίκτες με 20+ πόντους είχαν οι φιλοξενούμενους, με τον Towns να σημειώνει 22, τον Wiggins 21 σε 34 λεπτά και ο Butler έβαλε 20.

Αν και βρέθηκαν στο -26 (38-64) στις αρχές της τρίτης περιόδου, οι Boston Celtics κατάφεραν να κάνουν μια επική ανατροπή και να κερδίσουν 99-98 τους Houston Rockets.

Ο Marcus Smart κέρδισε επιθετικό φάουλ από τον James Harden στα 7,3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και αμέσως μετά τροφοδότησε τον Al Horford που στα 3,7 δευτερόλεπτα πέτυχε το καλάθι της νίκης.

Μάλιστα στην επαναφορά ο Harden χρεώθηκε με νέο επιθετικό φάουλ στον Smart και όλα κρίθηκαν. Ο "μούσιας" είχε 34 πόντους, αλλά στο τέλος τα έκανε… θάλασσα για το Χιούστον που ευστόχησε σε μόλις εννιά σουτ στο δεύτερο ημίχρονο ασφυκτιώντας από την πίεση των Celtics.