NBA: Τέλος το όνειρο για Γιάννη, άνετο προβάδισμα για Warriors (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 29/04/18 - 12:53

Οι Boston Celtics επιβλήθηκαν 112-96 των Milwaukee Bucks και με 4-3 πέρασαν στα ημιτελικά της Ανατολής Περιφέρειας, όπου θα συναντήσουν τους Philadelphia Sixers.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ταλαιπωρήθηκε πολύ από την αντίπαλη άμυνα και φορτώθηκε με φάουλ. Τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους (7/7 βολές, 6/13 δίποντα, 1/4 τρίποντα), 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 4 λάθη παίζοντας για 42 λεπτά.

Ο Khris Middleton με 32 και ο Eric Bledsoe με 23 πόντους ήταν τα μοναδικά του στηρίγματα, καθώς το Μιλγουόκι πήρε ελάχιστα από τον πάγκο του. Για τους νικητές οι Terry Rozzier και Al Horford είχαν από 26 πόντους και άλλους 20 πρόσθεσε ο Jason Tatum.

Warriors δεν έδειξαν επηρεασμένοι από την απουσία του Curry και... καθάρισαν άνετα τους Pelicans. Οι πρωταθλητές ζορίστηκαν μόνο στην πρώτη περίοδο και τελικά έφτασαν εύκολα στο 123-101 και το 1-0 στα ημιτελικά της Δύσης.

Η ομάδα του Steve Kerr μετά το εύθραυστο 35-34 της πρώτης περιόδου κέρδισε τη δεύτερη με 41-21 και δεν ξανακοίταξε πίσω της. Ο Klay Thompson είχε 27 πόντους, άλλους 26 πρόσθεσε ο Kevin Durant που κατέβασε και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Draymond Green έκανε τριπλ-νταμπλ με 16 πόντους, 15 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

«Κλειδί» για τη νίκη ήταν ο περιορισμός της δράσης του Anthony Davis, που έμεινε στους 21 πόντους (9/20 σουτ) και μάζεψε 10 ριμπάουντ, ενώ μακριά από τις εντυπωσιακές εμφανίσεις του πρώτου γύρου έμεινε και ο Jrue Holiday με 11 πόντους και 4/14 σουτ.