Νίκες για τις ομάδες του Μάντσεστερ, "στραβοπάτησε" η Λίβερπουλ

Ενημερώθηκε: 02/01/17 - 21:22

Επιστροφή στις νίκες για τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία ξεπέρασε και το εμπόδιο της Μπέρνλι. Οι παίχτες του Πεπ Γκουαρντιόλα, παρότι αγωνίζονταν για παραπάνω από μία ώρα με δέκα παίκτες κατάφεραν να επικρατήσουν με σκορ 2-1 στο "Etihad".

Τα αριθμητικά δεδομένα στο Μάντσεστερ άλλαξαν στο 32’ όταν ο Φερναντίνιο αποβλήθηκε σωστά ύστερα από εγκληματικό τάκλιν με δύο πόδια σε αντίπαλο. Η ομάδα του Γκουαρντιόλα ήταν αρκετά προσεκτική και κατάφερε να ανοίξει το σουτ με όμορφο σουτ του Κλισί από το ύψος της περιοχής στο 58’. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αγκουέρο διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, που όμως αγχώθηκαν πολύ στο φινάλε.

Ο Μι ξαναέβαλε την Μπέρλνι στο παιχνίδι στο 70’ και το ματς πήρε φωτιά στα τελευταία λεπτά, αφού οι γηπεδούχοι έπαιξαν τα ρέστα τους και πίεσαν πάρα πολύ, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να σώσουν τον βαθμό.

Έτσι, η Σίτι έφτασε τους 42 βαθμούς και πήγε στο -7 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Τσέλσι (παίζει αύριο στην έδρα της Τότεναμ).

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο επικράτησε 2-0 στο Λονδίνο κόντρα στην Γουέστ Χαμ και συμπλήρωσε έξι σερί νίκες στην Premier League.

Το έργο των φιλοξενούμενων έγινε αρκετά εύκολο από το 15ο λεπτό, όταν ο Ντιν έδειξε αυστηρή απευθείας κόκκινη κάρτα στον Φεγκουλί για μαρκάρισμα στον Τζόουνς. Οι "κόκκινοι διάβολοι" πήραν τα ηνία κι έπαιξαν φουλ επίθεση, ενώ έχασαν ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 36ο λεπτό. Στο φινάλε του ημιχρόνου τα σφυριά άγγιξαν το γκολ με φοβερό σουτ του Λαντσίνι, όμως ο Ντε Χέα είπε «όχι».

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Μπίλιτς έκλεισε καλύτερα τους χώρους προς την περιοχή της, όμως πλήρωσε την αδράνεια του 63ου λεπτού και είδε τον Μάτα να ανοίγει το σκορ με ωραίο σουτ. Η Γιουνάιτεντ συνέχισε να έχει τα ηνία και κλείδωσε τη νίκη στο 78ο λεπτό με όμορφο τελείωμα του Ζλάταν, όμως το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει αφού ο Σουηδός ήταν εκτεθειμένος.

Έτσι, η ομάδα του Μουρίνιο έφτασε στην θέση και τους 39 βαθμούς και συγκατοικεί με την Τότεναμ.