Νίκη και άνοδος για την Εθνική Νέων!

Ενημερώθηκε: 24/07/16 - 20:55

Η Εθνική Νέων Ανδρών πέτυχε το μεγάλο της στόχο! Με μια μεγάλη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ανέτρεψε το -15 που είχε βρεθεί, στο πρώτο μέρος από τους Κροάτες, επικράτησε της "Χρβάτσκα" με 73-67 και πήρε την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία!

Οι παίχτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και ανέτρεψαν το εις βάρος του σκορ, στο δεύτερο ημίχρονο (από 26-41, 58-49) και πήραν δίκαια τη μεγάλη αυτή νίκη με την απίστευτη τους απόδοση στην τρίτη περίοδο (32-8 επιμέρους σκορ) και την ψυχραιμία τους στην τέταρτη.

Κορυφαίοι για την Εθνική Νέων ο Χαραλαμπόπουλος (16 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Τολιόπουλος (17 πόντοι, 4 ασίστ) που όμως αποβλήθηκε με 5 φάουλ και τεχνική ποινή 8 λεπτά πριν από τη λήξη και Σταμάτης που μίλησε στα δύσκολα (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Από τους Κροάτες ήταν τρομερός ο Μαζάλιν με 30 πόντους σε 40 λεπτά και Μπαντζίμ με 12 πόντους.

Τα Δεκάλεπτα: 11-15, 26-41, 58-49, 73-67