Ολυμπιακός-Απόλλων Λεμεσού 1-1 (3-1 στα πέναλτι): Άγιος Βάτσλικ τον έστειλε στο Europa League

Ενημερώθηκε: 26/08/22 - 01:13

Πήρε τον Ολυμπιακό απ’ το χέρι και τον έστειλε στους ομίλους του Europa League ο Βατσλίκ. Οι Πειραιώτες λύγισαν τον Απόλλωνα Λεμεσού στα πέναλτι (1-1 κ.δ, 1-1 παράταση), όπου επικράτησε 3-1, χάρη στον Τσέχο τερματοφύλακα, ο οποίος είχε τρεις αποκρούσεις στην ψυχοφθόρο διαδικασία.

Οι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2’ με τον Μασούρα από γύρισμα του, είχαν δοκάρι με τον Κούντε στο 70’, ενώ γενικότερα σπατάλησαν σημαντικές ευκαιρίες για να τελειώσουν την πρόκριση.

Ο Πίττας τους τιμώρησε στο 90’ (ενώ δύο λεπτά νωρίτερα είχαν παραλίγο να γίνει το 2-0), εκμεταλλευόμενος την αδράνεια στην «ερυθρόλευκη» άμυνα και οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί δεν άλλαξε κάτι, πλην της αριθμητικής ισορροπίας. Αφού ο Μπα αποβλήθηκε στο 100’ με δεύτερη κίτρινη, κάνοντας ακόμη δυσκολότερο το έργο των Πειραιωτών, οι οποίοι, πάντως, δεν «πληγώθηκαν» από το συγκεκριμένο μειονέκτημα και οφείλουν πολλά στον Βατσλίκ για το γεγονός ότι θα παίξουν στο Europa League.

Αφού είχε προηγηθεί η πρόκριση επί της Σλόβαν στην Μπρατισλάβα, όπου και πάλι μίλησε στα πέναλτι.