Ολυμπιακός: Με Νέφτσι στον β' προκριματικό του Champions League

Ενημερώθηκε: 14/07/21 - 22:37

Η Νέφτσι θα είναι το πρώτο εμπόδιο του Ολυμπιακού στον δρόμο για το Champions League. Η ομάδα από το Μπακού επικράτησε 2-1 της Ντιναμό εντός έδρας με ανατροπή και διπλώνοντας τις νίκες απέναντι στην ομάδα της Τιφλίδας, σφράγισε εισιτήριο για τον δεύτερο προκριματικό γύρο, όπου την περιμένουν οι «ερυθρόλευκοι».

Η πρώτη αναμέτρηση θα διεξαχθεί στο «Γ. Καραϊσκάκης» την Τετάρτη 21/7 στις 22:00, ενώ το δεύτερο δεν έχει οριστεί ακόμα και θα διεξαχθεί 27 ή στις 28 του ίδιου μήνα στο Μπακού.

Οι Αζέροι είχαν το πάνω χέρι για πρόκριση με το εκτός έδρας 2-1 του πρώτου ματς, αλλά οι Γεωργιανοί δεν πέταξαν… λευκή πετσέτα. Βγήκαν στο γήπεδο για να κάνουν παιχνίδι. Κυρίως στο δεύτερο μέρος και πίεσαν. Ανταμείφθηκαν στο 51ο λεπτό, όταν ο Ράντιν έπειτα από φάση διαρκείας με δύο δοκάρια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά για το 0-1.

Ωστόσο, η αντίδραση από τη Νέφτσι ήταν άμεση και ουσιαστικά μέχρι το 68’ κατάφερε να βρεθεί αγκαλιά με την πρόκριση. Αρχικά, ισοφάρισε στο 58’ με τον Κβασχάτζε να έχει σημαντική ευθύνη για το γκολ, καθώς έκανε κάκιστο κοντρόλ μέσα στη μικρή του περιοχή και από το πουθενά έκανε διεκδικήσιμη την μπάλα, ενώ στη συνέχεια ανέτρεψε τον Κόλι. Ο Μαχμούντοφ ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε.

Δέκα λεπτά μετά, ο Αλασγκάροφ υποδέχθηκε την μπάλα μέσα στην περιοχή μετά το γύρισμα του Μαχμούντοφ και εκτέλεσε με δυνατό σουτ για το 2-1, το οποίο προστάτεψε μέχρι το φινάλε η Νέφτσι. Αν και στις καθυστερήσεις η Ντιναμό έχασε δύο κολλητές ευκαιρίες για το 2-2 (το οποίο και πάλι της έδινε την πρόκριση), με τους γηπεδούχους να διώχνουν πάνω στη γραμμή, όταν οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να απειλήσουν από… αέρος.