Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Δεύτερη φορά στα πέναλτι μέσα στα 100 χρόνια (ΒΙΝΤΕΟ)

Πηγή Φωτογραφίας: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 18/01/24 - 12:05

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής του ντέρμπι «αιωνίων» καθώς παρά τα πολλά προβλήματα που προϋπήρχαν και προέκυψαν κατάφερε να αποκλείσει στο «Γ. Καραϊσκάκης» τον Ολυμπιακό.

Οι «πράσινοι» ήταν ηρωικοί απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο τους και μετά από 120 λεπτά αγώνα, επικράτησαν 7-6 στα πέναλτι παίρνοντας το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson.

Ωστόσο, παρά τον τεράστιο αριθμό των ντέρμπι που έχουμε παρακολουθήσει, αυτή ήταν μόλις η δεύτερη φορά σε 100 χρόνια που Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός έλυσαν τις διαφορές τους στη «ρώσικη» ρουλέτα.

Την πρώτη φορά που έγινε κάτι τέτοιο ήταν το μακρινό 1988, όταν στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας το «τριφύλλι» πήρε ξανά τη νίκη απέναντι στους «ερυθρόλευκους», όταν μετά το 2-2 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης, πήρε τη νίκη με σκορ 4-3 έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκο Σαργκάνη.