Όρθια και στο Άνφιλντ η Τσέλσι, πάει φούλ τίτλο!

Ενημερώθηκε: 01/02/17 - 03:23

Η Τσέλσι έφυγε χωρίς να...πληγωθεί από το Άνφιλντ, παίρνοντας σπουδαία βαθμό (1-1) κόντρα στη Λίβερπουλ και εκμεταλλευόμενοι τα στραβοπατήματα των Άρσεναλ και Τότεναμ, ξέφυγε ακόμη περισσότερο στην βαθμολογία της Πρέμιερ Λιγκ!

Η Λίβερπουλ είχε τον έλεγχο του αγώνα εξ αρχής, έκλεισε την Τσέλσι στο δικό της μισό και προσπαθούσε να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνά της. Ωστόσο, δυσκολευόταν αρκετά, με τους "μπλε" να κρατάνε με σχετική ευκολία τους γηπεδούχους μακριά από την εστία τους.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι κέρδιζαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Με τη συμπλήρωση 25 λεπτών ο Νταβίντ Λουίζ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, έπιασε στον ύπνο τον Μινιολέ και άνοιξε το σκορ για την Τσέλσι. Το γκολ των Λονδρέζων έδειξε να σοκάρει τη Λίβερπουλ, που μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν κατάφερε να φτιάξει τελική ευκαιρία!

Η Λίβερπουλ μπήκε με φόρα στην επανάληψη και είχε μοναδική ευκαιρία με την επανέναρξη για να ισοφαρίσει. Ωστόσο, ο Φιρμίνο έκανε ένα τραγικό πλασέ όντας ολομόναχος από το ύψος του πέναλτι, στέλνοντας τη μπάλα στα… πουλιά! Η Τσέλσι απάντησε στις ευκαιρίες αλλά ο Μόουζες σημάδεψε την εξωτερική πλευρά του αριστερού δοκαριού με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή και στο 57’ η ομάδα του Κλοπ έφερε το ματς στα ίσα. Ο Χέντερσον με εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Μίλνερ, αυτός γύρισε τη μπάλα με κεφαλιά και με τον ίδιο τρόπο ο Βαϊνάλντουμ ισοφάρισε το σκορ.

Μετά το 1-1 το ματς απέκτησε τρελό ρυθμό με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω αλλά καμία ομάδα δεν μπορούσε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ. Η Τσέλσι, βέβαια, έφτασε μια ανάσα από το να το πετύχει αλλά ο Μινιολέ νίκησε τον Ντιέγκο Κόστα από την άσπρη βούλα, παράβαση την οποία είχε κερδίσει ο ίδιος από τον Μάτιπ (σε μια λανθασμένη απόφαση του διαιτητή Κλάτενμπεργκ). Σαν να μην έφθαναν όλα αυτά, οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να… κλέψουν το τρίποντο στις καθυστερήσεις αλλά ο Κουρτουά μπλόκαρε την κεφαλιά του Φιρμίνο από πλεονεκτική θέση στο 91’!