Ουγγαρία-Γαλλία 1-1: Ψυχωμένοι Μαγυάροι, σταμάτησαν τους Γάλλους (ΒΙΝΤΕΟ)

Ουγγαρία-Γαλλία 1-1: Ψυχωμένοι Μαγυάροι, σταμάτησαν τους Γάλλους

Ενημερώθηκε: 19/06/21 - 18:31

To... πάθημα της Πορτογαλίας, έγινε μάθημα για τους Ούγγρους που πήραν έναν «χρυσό» βαθμό από τους Γάλλους που άσκησαν ασφυκτική πίεση, μη καταφέρνοντας όμως τίποτα περισσότερο πέρα από το να φτάσουν στην ισοφάριση με τον Γκριεζμάν (1-1).

Η Ουγγαρία με το γκολ που πέτυχε με τον Ατίλα Φιόλα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έβαλε δύσκολα στους Γάλλους που μέχρι εκείνο το σημείο είχαν δημιουργήσει σωρεία ευκαιριών δίχως όμως να βρουν τον στόχο. Το 1-0 των πρώτων 45 λεπτών πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους γηπεδούχους που κατέκλυσαν κάθε γωνιά του γηπέδου.

Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ μη έχοντας άλλη επιλογή και μη θέλοντας να φύγει ηττημένοι από την «Πούσκας Αρένα» παίζοντας την πρόκρισή τους σε τελικό με την Πορτογαλία, ανέβασε στροφές, αύξησε ακόμα περισσότερο την πίεσή και έφτασε σε γκολ ισοφάρισης με τον Γκριεζμάν στο 66'.

Γενικώς η Γαλλία αν και καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα είχε τον έλεγχο του αγώνα, ήταν φλύαρη στην επίθεση, μη μπορώντας να αξιοποιήσει τα επιθετικά της «όπλα».

Ο Γκουλάτσι όπως και στο παιχνίδι με την Πορτογαλία, έτσι και στο σημερινό παιχνίδι ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του Μάρκο Ρόσι, κάνοντας σωρεία επεμβάσεων με κορυφαία όλων αυτή στο σουτ του Μπαπέ στο 82'.

Το 1-1 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, οι Ούγγροι έμαθαν από το... πάθημα της πρεμιέρας κόντρα στην Πορτογαλία, πήραν έναν βαθμό που τους δίνει ορισμένες ελπίδες πρόκρισης, με τους Γάλλους πλέον να μη νιώθουν εξασφαλισμένοι σε ότι αφορά την πρόκρισή τους στη νοκ άουτ φάση του Euro, με την κατάσταση στον στον 6ο όμιλο να περιπλέκεται.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Ουγγαρία (Μάρκο Ρόσι): Γκουλάτσι, Μπότκα, Ορμπάν, Ατίλα Σάλαϊ, Φιόλα, Κλάινχαϊσλερ (84' Λόβρενσιτς), Σέφερ (75' Σέρι), Νάγκι, Nέγκο, Ανταμ Σάλαϊ, Ρόλαντ Σάλαϊ.

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Γιορίς, Παβάρ, Βαράν, Κιμπεμπέ, Ντίνιε, Πογκμπά (76' Τολισό), Ραμπιό (57' Ντεμπελέ) (87' Λεμάρ), Καντέ, Γκριεζμάν, Μπενζεμά (76' Ζιρού), Μπαπέ.