Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-1: Ανοιχτοί λογαριασμοί

Ενημερώθηκε: 11/01/24 - 00:22

Μία σου και… μία μου για Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό, που ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson και θα λύσουν τις διαφορές τους αναφορικά με την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης την επόμενη Τετάρτη (17/01) στο Φάληρο.

Οι Πειραιώτες κατάφεραν να εφαρμόσουν το πλάνο τους στο πρώτο ημίχρονο, κρατώντας το μηδέν μάλλον… εύκολα και βρίσκοντας γκολ με γυριστό σουτ του Αλεξανδρόπουλου στο 45’, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καρβάλιο.

Αντιθέτως, το «τριφύλλι» βελτίωσε πάρα πολύ την εικόνα του στην επανάληψη, χάρη στην είσοδο όλων αλλά κυρίως του Βέρμπιτς και την μετατόπιση του Κώτσιρα σε ρόλο κεντρικού χαφ, φτάνοντας στην ισοφάριση με τον εορτάζοντα Ιωαννίδη, στο 65ο λεπτόεπίσης από μια «στημένη» μπάλα, μετά το χτύπημα του Μαντσίνι.

Θα μπορούσε, δε, να κάνει ακόμα και την ολική επαναφορά, στο τέλος του ντέρμπι, αλλά ούτε ο σκόρερ ούτε και ο Μλαντένοβιτς κατάφεραν να πετύχουν ένα δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις, χάνοντας πολύ μεγάλες ευκαιρίες για το 2-1.