Παναθηναϊκός-Πανιώνιος 3-0: Όμορφα και απλά

Ενημερώθηκε: 12/01/20 - 21:32

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα του Πανιωνίου στο... παγωμένο ΟΑΚΑ με 3-0 και επέστρεψε άνετα στις νίκες, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.

Το «τριφύλλι» άνοιξε το σκορ με το πρώτο φετινό γκολ του Δώνη, που είχε δοκάρι στο 7’, στο 14ο λεπτό, ενώ πέτυχε και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον Μακέντα.

Ο Χατζηγιοβάνης έχασε πέναλτι λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ενώ ο Ινσούα… έκανε σεφτέ και παράλληλα διαμόρφωσε στο 64ο λεπτό το τελικό αποτέλεσμα.

Από την άλλη, οι «κυανέρυθροι» θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει κι αυτοί, ενώ είχαν και την αναγκαστική αλλαγή του Μασούρα από το 24’ να τους δυσκολεύει ακόμα περισσότερο, για να γνωρίσουν εν τέλει μια «βαριά» ήττα.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός είναι ξανά σε… θέση μάχης για τα πλέι οφ όντας έκτος με 25 πόντους, ενώ ο Πανιώνιος που έφτασε τα έξι σερί παιχνίδια χωρίς νίκη, είναι τελευταίος με έξι βαθμούς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Αποστολάκης, Νούνες, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης, Μπουζούκης (73’ Μπεκ), Ζαχίντ (70’ Κολοβός), Χατζηγιοβάνης, Μακέντα (73’ Καμπετσής).

Πανιώνιος (Νίκι Παπαβασιλείου): Μαλέρμπ, Ρέντζας, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Σαραμαντάς, Οικονομίδης, Κιάκος, Μασούρας (24’ Παπαγεωργίου), Τσιλούλης, Παπανικολάου (84’ Γρίβας), Δούμτσιος (57’ Μιλόγεβιτς).

Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας).
Διαιτητής VAR: Γεώργιος Τζοβάρας (Φθιώτιδας)