ΠΑΟΚ-ΑΕΛ 2-1: Και τώρα πιάστε τον!

Ενημερώθηκε: 09/12/18 - 21:51

Ο ΠΑΟΚ τα βρήκε σκούρα κόντρα στην ΑΕΛ (έπαιξε με δέκα για ένα ημίχρονο) στο γήπεδό του, βρέθηκε να… κυνηγάει, αλλά έκανε ανατροπή (2-1)… πρωταθλητή και απομακρύνθηκε από τη δεύτερη θέση (+7), εκμεταλλευόμενος την απώλεια του Ολυμπιακού στην Ξάνθη.

Η ομάδα της Λάρισας άνοιξε το σκορ στο 37’ με κεφαλιά Νούνιτς, αλλά οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να ξεπεράσουν το μίνι-σοκ, βρήκαν απάντηση σχετικά γρήγορα και ισοφάρισαν λίγο πριν την ανάπαυλα.

Ο Πρίγιοβιτς κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις και αποβολή (με δεύτερη κίτρινη) του Καρανίκα, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα (1-1).

«Χρυσές» αποδείχθηκαν οι αλλαγές του Σάκχοφ και του Άκπομ από τον Λουτσέσκου, καθώς τρία λεπτά μετά την είσοδό τους στην αναμέτρηση, ο πρώτος… σέρβιρε και ο δεύτερος σκόραρε για το 2-1 στο 69ο λεπτό.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Βέρνμπλουμ (66’ Σάχοφ), Μαουρίσιο, Λημνιός (81’ Ζαμπά), Ελ Καντουρί (66’ Άκπομ), Ουάρντα, Πρίγιοβιτς.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Καρανίκας, Ζίζιτς, Γκόικοβιτς, Χούμπτσεφ, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Ντέλετιτς, Ακόστα (86’ Πίτι), Νούνιτς, Μπαργκάν (46’ Γκόλιας).