ΠΑΟΚ-Άρης 74-76: Ματσάρα από τα παλιά με νικητή «Αυτοκράτορα»

Πηγή Φωτογραφίας: KLODIAN LATO / EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 15/02/24 - 23:59

Πήρε την πρόκριση στο Final-8 του Κυπέλλου μέσα από τα χέρια του ΠΑΟΚ με επική ανατροπή στην τέταρτη περίοδο ο Άρης!

Παρότι δεν παρουσίασε την πολύ καλή αγωνιστική εικόνα που μας είχε δείξει στα πρόσφατα παιχνίδια του και βρέθηκε να χάνει με διψήφιες για τρεις περιόδους από τον ανώτερο ΠΑΟΚ, η ομάδα του Καστρίτη επικράτησε με επί μέρους σκορ 30-17 στο τέταρτο δεκάλεπτο, πανηγυρίζοντας τη μεγάλη νίκη με 76-74 και κλείνοντας ραντεβού με τον Παναθηναϊκό στα ημιτελικά!

Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους θριαμβευτές, οι οποίοι νίκησαν τον ΠΑΟΚ για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες, ο Τολιόπουλος, ο οποίος παρότι είχε μπλοκαριστεί από την αντίπαλη άμυνα για 30 λεπτά, ανέλαβε δράση στην «τελική ευθεία» (έβαλε 17 πόντους στην τέταρτη περίοδο), σκοράροντας μεγάλα τρίποντα για να φέρει την ανατροπή και ολοκληρώνοντας τις προσπάθειές του με 24 πόντους!

Από την άλλη, για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος προηγήθηκε με 64-49 με 6 λεπτά να απομένουν για το φινάλε, είχε 18 περισσότερα ριμπάουντ (38-20) και καλύτερα ποσοστά ευστοχίας από τον Άρη, αλλά τελικά έχασε την πρόκριση, ξεχώρισαν Μίχαλακ (13π), Μαργαρίτης (11π), Τάουνς (11π) και Τσαϊρέλης (10π, 6 ριμπ).

Ο Άρης πήρε τη μεγάλη νίκη παρότι οι παίκτες του σπατάλησαν 15 (!) ελεύθερες βολές (20-35), ενώ ο ΠΑΟΚ πλήρωσε το πολύ άσχημο ποσοστό του στα τρίποντα (3/15), αλλά και τα 18 λάθη του.