ΠΑΟΚ-Ιωνικός 6-0: «Φωτιές» στην Τούμπα με Τζίμα για ρεκόρ

Ενημερώθηκε: 05/03/23 - 22:48

Επέστρεψε στις νίκες ξεσπώντας στον Ιωνικό ο ΠΑΟΚ!

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» παρουσιάστηκε συγκεντρωμένος από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και ήταν άκρως αποτελεσματικός μπροστά στην εστία του αντιπάλου του, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα και φτάνοντας τελικά στο σημαντικό τρίποντο με το εμφατικό 6-0!

Σκόραρε στα γενέθλιά του ο Κωνσταντέλιας, ενώ ο 17χρονος Τζίμας πέρασε ως αλλαγή στο 71’, πέτυχε γκολ στις καθυστερήσεις και έγινε ο νεότερος σκόρερ στην ιστορία του ΠΑΟΚ σε παιχνίδι πρωταθλήματος, ξεπερνώντας τον θρυλικό Γιώργο Κούδα.

Με παίκτη λιγότερο από το 49’, λόγω αποβολής του Μασάς με δύο κίτρινες κάρτες ο Ιωνικός, είχε κάποιες ευκαιρίες για την ισοφάριση στο 1-0, αλλά τελικά πλήρωσε ακριβά την κακή αμυντική του λειτουργία.

Έτσι, ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 51 βαθμούς, μειώνοντας στο -2 από τον τρίτο της βαθμολογίας Ολυμπιακό και στο -5 από την πρωτοπόρο ΑΕΚ, ενώ ο Ιωνικός έμεινε στην προτελευταία θέση και τους 15 βαθμούς.