ΠΑΟΚ: Με Ριέκα στα playoffs - Η παράδοση με Κροάτες (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 13/08/21 - 00:24

Το τελευταίο εμπόδιο που θα βρει απέναντί του ο ΠΑΟΚ πριν τους ομίλους του Europa Conference League, ακούει στο όνομα Ριέκα. Οι Κροάτες επιβλήθηκαν 4-1 της Χιμπέρνιαν και προκρίθηκαν στα playoffs με συνολικό σκορ 5-2, καθώς το πρώτο ματς είχε λήξει ισόπαλο, 1-1.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Πάβιτσιτς στο 36’ αλλά είδαν τους Σκωτσέζους να φέρνουν το ματς στα ίσα με τον Μάγκενις 20 λεπτά αργότερα.

Παρ’ όλα αυτά, η αποβολή του ΜακΓκρέγκορ στο 67’ επέτρεψε στους Κροάτες να βρουν τρία γκολ ακόμα, με τον Αμπάς να κάνει το 2-1 στο 68’ και τον ΜακΓκιν να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του (73’).

Το... κερασάκι ήρθε στις καθυστερήσεις, από τον Μπούσνια, με τη Ριέκα να παίρνει πανηγυρικά το εισιτήριο και να... ετοιμάζεται για Τούμπα.

«Ασπρόμαυρη» η παράδοση

Άλλες δύο φορές έχει βρει απέναντί του Κροάτες ο ΠΑΟΚ, με το αποτέλεσμα να είναι τρεις νίκες και μία ήττα σε τέσσερα ματς, με γκολ 9-2 και 2/2 προκρίσεις (η μία σε όμιλο).

Η αρχή είχε γίνει τη σεζόν 2010/11, όταν ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε βρει απέναντί του στους ομίλους του Europa League την Ντινάμο Ζάγκρεμπ (μαζί με τις Κλαμπ Μπριζ και Βιγιαρεάλ).

Οι Θεσσαλονικείς είχαν πάρει δύο νίκες με σκορ 1-0, με τον Ίβιτς να χρίζεται σκόρερ εντός έδρας και τον Σαλπιγγίδη εκτός, στον δρόμο για τα νοκ άουτ.

Το 2015, ο ΠΑΟΚ πέτυχε στον Β' προκριματικό γύρο του Europa League τη Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ, που είχε κάνει την έκπληξη νικώντας με 2-1 στο πρώτο ματς (σκόρερ για τους Έλληνες ο Μακ στις καθυστερήσεις).

Η ρεβάνς της Τούμπας όμως εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, με τους Θεσσαλονικείς να επικρατούν με 6-0 χάρη σε δύο γκολ του Μακ, ένα αυτογκόλ του Αντριάσεβιτς και από ένα τέρματα των Πέρεθ, Πέλκα και Κίτσιου.